TSK’nin “23 Nisan Özel Klip”nde çocuklara militarizm özendiriliyor

Psikologlar, sosyologlar, eğitimciler çocukların bütün bu savaş ve militarist ortamdan nasıl uzak büyütülmesi gerektiği üzerinde tartışmalar yürütürken, TSK’nin “23 Nisan Özel Klip” videosu devletin hiçte çocuklar için böyle bir kaygısı olmadığını gözler önüne serdi.

TSK, çocukluktan militarizmi özendiriyor

2016-04-24
Duygu Erol/JINHA
ANKARA – Çocuklara bayram olarak kutlaması için atfedilen 23 Nisan’a her yıl zayıf bir karne ile giren Türkiye, bu yıl TSK’nin “23 Nisan Özel Klip” ile milliyetçilik, ırkçılık ve militarizm içeren videosu ile yine sınıfta kaldı.

Kürdistan’da başlatılan savaş politikaları ile beraber her gün çocukların yaşam hakları gasp edilirken, Türkiye dün her okulda ayrı ayrı etkinliklerle 23 Nisan’ı Çocuk Bayramı olarak kutladı. Türkiye, yıllarca çocuk katliamları ile donatılmış bir karne ile 23 Nisan’a girerken, TSK’nin “23 Nisan Özel Klip” videosu Türkiye Cumhuriyeti’nin yıllarca çocuklara milliyetçilik, ırkçılık ve militarizm öğrettiğini gözler önüne serdi. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hazırladığı rapora göre, silahlı çatışmalarda, iş cinayetlerinde, cezaevlerinde, savaştan kaçarken ölen mültecilerle birlikte 2015 yılında 617 çocuk yaşamını yitirdi. Bu sayının artmaması için Türkiye’nin her kesiminden barış çağrıları yükselirken, TSK bir video hazırlayarak çocuklara savaş çağrısı ve militarizm yükledi. Videoda çocuklara askeri kamuflajlar giydirilirken gemi halatları çekilirken “Bismillah halatlar fora” dediği dikkat çekti.

Askeri kamuflajlar içerisinde savaş gemileri kullanıyorlar

Bütün bunlar yaşanırken Türkiye’nin her kesiminden çocuk ölümlerinin ve istismarlarının önüne geçmek için tepkiler yağdı, açıklamalar yapıldı, imzalar atıldı. Bütün ölümlerin, istismarlar için önlem alınmazken Türkiye illerinde 23 Nisan Çocuk Bayramı olarak kutlandı ve Kürdistan illerinde çocuklar sokağa çıkma yasakları ve çatışmalı bir günle bayrama girdi. Psikologlar, sosyologlar, eğitimciler çocukları bütün bu savaş ve militarist ortamdan nasıl uzak büyütülmesi gerektiği üzerinde tartışmalar yürütürken, TSK’nin “23 Nisan Özel Klip” videosu devletin hiçte çocuklar için böyle bir kaygısı olmadığını gözler önüne serdi.

Tamamen 3-10 yaş arası çocukların oynatıldığı video Türk Silahları Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri kıyafetleri ve savaş uçakları, savaş gemileri içerisinde çekildiği dikkat çekti. Videoda çocuklara askeri meslekler özendirilirken, çocuklar askeri kamuflajlar içerisinde uçaklar uçuruyor, askeri talimatlar ile konuşturulurken, ayrımcılık ve ırkçılık içeren cümlelerle konuşuyor. Videoda çocukların konuşmalarının bir kısmı ise şöyle:

-Bismillah halatlar fora.

-Ufukta bir gemi!

-Bizimkiler.

-Bismillah fundo.

-Selametle.

(sy)http://www.bestanuce9.xyz/262305/tsk-cocukluktan-militarizmi-ozendiriyor

**

İşte TSK’nın hazırladığı klipler

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org