Ukrayna Pasifist Hareketi Genel Sekreteri Yurii: “Savaş insanlığa karşı bir suçtur, hiçbir savaşı desteklememeye kararlıyım”

Savaş çığırtkanlığı yapan yalanları ve savaşı topluca protesto eden Ruslara hayranım ve hükümet ile ayrılıkçılar arasındaki sekiz yıllık savaş sırasında Ukrayna halkının şiddet içermeyen bir çözümde ısrar etmemiş olmasından utanıyorum.

28 Mart 2022
Üç ay önce, dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarken, Odessa Ulusal Üniversitesi Hukuk Akademisi tarafından düzenlenen bir konferansa katıldım ve Ukrayna’da meydana gelen bir insan hakkının askerlik hizmetine karşı vicdani ret ile ilgili ihlalinden bahsettim. Alternatif hizmetlere erişim eksikliğinden, bürokratik engellerden ve rüşvet gaspından, hükümet onaylı dini kuruluşlara üyelik için ayrımcı taleplerden ve Ukrayna’nın İnsan Hakları Milletler Komitesi’nin tavsiyelerine uymamasından bahsettim.

Sunum iyi karşılandı; diğer katılımcılar, askere alınanların keyfi olarak gözaltına alınmasıyla mücadele konusundaki deneyimlerini paylaştılar. Sonra eski bir milletvekili olan Profesör Vasyl Kostytsky, Ukrayna ordusunda hizmet etmenin her erkeğin kutsal bir görevi olduğu yorumunu yaptı. Profesörün sadık bir Hıristiyan olduğunu biliyordum, bu yüzden On Emir’de böyle kutsal bir görev bulmadığımı söyledim. Tam tersine “öldürmeyin” yazıldığını hatırladım.

Kiev’deki evim yakınlardaki Rus bombası patlamalarıyla sarsılırken ve havadaki alarm sirenleri bana gece gündüz defalarca ölümün tepemden uçtuğunu hatırlattığı için bu takas şimdi aklıma geliyor.

Rus işgalinden sonra Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edildi ve 18-60 yaş arasındaki tüm erkekler ülkeyi terk etme yasağı ile silaha çağrıldı. Bir otelde kalmak için askeri izin gereklidir ve her kontrol noktasında askere alınma riskiniz vardır.

Hükümet, insan öldürmeyi reddetme hakkını görmezden geliyor ve Rus hükümeti de askerleri ölüme göndererek ve öyle olmadıklarını kamuoyuna ilan ederek bunu yapıyor.

Savaş çığırtkanlığı yapan yalanları ve savaşı topluca protesto eden Ruslara hayranım ve hükümet ile ayrılıkçılar arasındaki sekiz yıllık savaş sırasında Ukrayna halkının şiddet içermeyen bir çözümde ısrar etmemiş olmasından utanıyorum. Şimdi bile, kamuoyu barış görüşmelerinden çok savaş çabalarından yana.

Hâlâ hükümet dahil herkesin öldürmemesi gerektiğine inanıyorum. Savaş insanlığa karşı bir suçtur; bu nedenle hiçbir savaşı desteklememeye ve savaşın tüm nedenlerinin ortadan kaldırılması için savaşmaya kararlıyım. Bütün insanlar öldürmeyi reddederse, asla savaş olmayacak.

Ukrayna Pasifist Hareketi Genel Sekreteri Yurii Sheliazhenko

Kaynak: Azione nonviolenta

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org