Ukrayna: Vicdani Retçi Gazeteci Ruslan Kotsaba’ya 3.5 Yıl Hapis Cezası Verildi

Kotsaba YouTube’a bir video yükleyerek Ukrayna’nın ülkenin doğusunda yaşayan halka karşı yürüttüğü savaşa karşı olduğunu açıkladı. “Vatana ihanet” ve “Ukrayna ordusunun yasal faaliyetlerini engellemek” suçlamalarıyla tutuklandı. Tutuklanmasının üzerinden 1 yıl geçtikten sonra ilk defa çıktığı mahkeme, Kotsaba’ya 3.5 yıl (42 ay) hapis cezası verdi. Kotsaba karara itiraz etti.

Haber Kaynakları:
connection-e.V.-logo
Connection e.V.

Von-Behring-Str. 110, D-63075 Offenbach
Tel.: 069-8237 5534, Fax: 069-8237 5535
eMail: [email protected]
dfg-vg-logo
Deutsche Friedensgesellschaft –
Vereinigte KriegsdienstgegnerInnen (DFG-VK)

Braunschweiger Str. 22, 44145 Dortmund
Tel.: 0231-818032, eMail: [email protected]

Ruslan Kotsaba’nın Hikayesi
23 Ocak 2015:
Kotsaba YouTube’a bir video yükleyerek Ukrayna’nın ülkenin doğusunda yaşayan halka karşı yürüttüğü savaşa karşı olduğunu açıkladı. Askere çağrıldığı tarihte Ukrayna hükümeti savaş ilan etmemiş olduğu için askere çağrılmasının yasa dışı olduğuna vurgu yapmıştı. Bir Hristiyan olarak tanrının emirlerine uymakla yükümlü olduğunu ifade etmişti: “Öldürmeyeceksin.”
7 Şubat 2015: Ruslan Kotsaba “vatana ihanet” ve “Ukrayna ordusunun yasal faaliyetlerini engellemek” suçlamalarıyla tutuklandı.
Şubat 2015’ten bu yana: Savcı 60 şahit belirledi ve bu kişiler aylık yapılan duruşmalara çağrılıyorlar. Ancak birçoğu duruşmalara katılmıyorlar ve yok yere davanın uzamasına sebep oluyorlar. Kotsaba’nın hapishane koşulları da oldukça kötü. Yemekler yenecek gibi değil. Ailesi hapishaneye yemek götürüyor. Sıcaklık kış aylarında dondurucu seviyeye düşüyor. Ziyaretlere birkaç haftada bir izin veriliyor. Çocukların gelmesine izin verilmiyor ve Kotsaba bir buçuk yılı aşkın süredir çocuklarını göremedi. Kalp krizi, kronik pankreas iltihabı ve safra kesesi rahatsızlıkları geçirdi ama ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerini alamıyor.
5 Şubat 2016: Tutuklanmasının üzerinden 1 yıl geçti. Kotsaba’ya ilk defa mahkeme huzurunda hakkındaki suçlamalarla ilgili konuşma hakkı tanındı. İki saatlik süresini, antimilitarist duruşunu ve silahlanmayacağını tekrar etmek için kullandı.
12 Mayıs 2016: Ivano-Frankivsk’teki mahkeme Kotsaba’ya 3.5 yıl (42 ay) hapis cezası verdi. Mahkeme Kotsaba’yı “vatana ihanet”ten suçsuz buldu ama “Ukrayna ordusunun yasal faaliyetlerini engellemek”ten suçlu buldu.
Mahkeme ayrıca Makale 72.5’e göre, zorlu hapishane koşullarından dolayı Kotsaba’nın mahkeme öncesi tutukluluk süresinin 2 katının çarptırıldığı cezadan düşüleceği kararını verdi.
16 Mayıs 2016: Kotsaba karara itiraz etti. İtiraz ile ilgili karar 3 ay içinde açıklanacak. An itibariyle Kotsaba 15 ayı aşkın süredir tutuklu ve mahkeme son kararını verene kadar da öyle kalacak gibi görünüyor.

Antimilitaristlere yapılan siyazi zulüm
Connection e.V. ve German Peace Society – United Antimilitarists (DFG-VK) Kotsaba’nın tutuklanmasını siyasi bir tutuklama olarak görüyor. Ayrımcılarla savaşmak yerine müzakere edilmesi gerektiğini söyleyerek Ukrayna hükümetinin politikalarına karşı çıktığı için bu kadar üzerine gidiliyor ve uzun süre hapis cezasına çarptırılıyor.
Savcının son derece zayıf delillerle “vatana ihanet” suçlaması yapması da başka insanların gözlerini korkutarak iç savaş konusunda hükümete tepki vermelerini engellemeyi amaçlıyor.
Savcı ayrıca 60 şahit belirleyerek davanın uzadıkça uzamasına yol açtı. Mahkeme verdiği “o güne kadarki tutukluluk süresinin 2 kat sayılması” kararıyla bu durumu ve kötü hapishane koşullarını bir nevi teyit etmiş oldu. Mahkeme öncesi tutukluluk hali yargısız infaza ve başlı başına bir cezaya dönüştü.
Connection e.V. ve DFG-VK Kotsaba’nın diğer Ukraynalıları askerliği reddetmeye davet etmesini de meşru buluyor. Ukrayna’da askerliği reddetme hakkı çok sınırlı şekilde, Avrupa standartlarının oldukça aşağısında uygulanıyor. Ayrıca Kotsaba’nın da dediği gibi; savaş ilan etmeden askere çağırmak tartışmaya açık bir konu.

Arkaplan bilgisi

Uluslararası Af Ögütü: siyasi vicdan tutuklusu
Uluslararası Af Örgütü Ruslan Kotsaba’yı son beş yıldaki ilk vicdan tutuklusu olarak ilan etti. Kotsaba Ukrayna’nın doğusundaki silahlı çatışmalar ile ilgili görüşlerinden dolayı; “vatana ihanet” suçlamasından 15 yıla kadar, “silahlı kuvvetlerin faaliyetlerini engellemek” suçlamasından da 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu. Uluslararası Af Örgütü Kotsaba’ya yapılanların ifade özgürlüğünün açık bir ihlali olduğu gerekçesiyle, Kotsaba’nın bir an önce koşulsuz salıverilmesini talep etti.

Ukrayna yasalarına göre vicdani ret hakkı
Ukrayna yasalarına göre zorunlu askerliğe karşı vicdani ret hakkı, Adventistler, Baptistler, Yehova’nın Şahitleri ve Pentecostal hareketi gibi sadece belli dini derneklerin üyesi olanlara tanınıyor. Bu hakkı kullanmak isteyenlere askerlik dışı bir görev veriliyor. Bu derneklerden resmi bir yazı götürülmesi gerekiyor.
Vicdani ret hakkının kullanılabilmesi için başvurunun askere çağırma yazısının alınmasından itibaren 6 ay içinde yapılması gerekiyor. Bu durum vicdani retçi yedek subayları ve askerlik yapmakta olan vicdani retçileri kapsamıyor.
Askere gitmemenin veya orduyu terk etmenin ceza hukukuna göre yaptırımları
Ülke içinde olan veya başka ülkelere gitmiş olan, askere gitmemiş toplam yaklaşık yüz bin kişi olduğu tahmin ediliyor.
Orduyu terk etme veya askere hiç gitmemenin üç yıla kadar cezası var. Ocak 2015’te ordunun başlattığı 1300 soruşturmadan 160 tanesi, çoğunlukla para veya askıya alınan hapis cezaları olacak şekilde yaptırımlarla sonuçlandı. Ukrayna basınına göre Ocak 2015’te Kirovograd’da bir vicdani retçi de 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
5 Şubat 2015’te parlamentodan ordunun itaatsizliğe verebileceği tepki ile ilgili yeni bir yasa geçti. Yasaya göre: “İşlenmekte olan kabahati engellemenin başka yolu yok ise; çatışma durumunda, komutanlar kendileri silah kullanabilir veya alt rütbelilere de silah kullanma emri verebilir.” Başka bir deyişle: “Komutanlar orduyu terk edenlere ve itaatsizlere ateş açabilir.” Debaltseve yakınlarında ölmüş olan bir asker yakınının Alman tageszeitung gazetesine söylediklerine göre, bu yasa cephede standart olarak uygulanmakta olan şeyi yasallaştırıyordu.

Haberin detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz. (İngilizce)

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org