UNICEF: Yemen’de 3 haftada 74 çocuk hayatını kaybetti

UNICEF Yemen temsilcisi çocukların durumuna değinerek “Öldürülüyorlar, sakat kalıyorlar ve evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Sağlıkları tehdit edildi ve eğitimleri sekteye uğradı.” dedi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de 19 Mart’ta koalisyon güçlerinin İran destekli Husi milislerine karşı başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 540 kişinin öldüğünü açıkladı.

BM: Yemen’de 3 haftada 100 bin kişi evinden oldu

YEMEN’DE YAŞANAN İÇ SAVAŞIN EN BÜYÜK MAĞDURLARI AİLELERİYLE BİRLİKTE GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALAN ÇOCUKLAR ÖLÜMLE BURUN BURUNA YAŞIYOR.
TURGUT KARAMEHMETOĞLU – KAHİRE
8 Nisan 2015, Çarşamba
Birleşmiş Milletler’in Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) dün Cenevre’de yaptığı açıklamada üç hafta önce başlayan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen müdahalesi sonucu 100 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu.

UNICEF, 74 çocuğun olaylarda hayatını kaybettiğini, 44’ünün de yaralandığını açıkladı. Fonun sözcüsü Christophe Boulierac, ülkedeki savaşın sağlık sistemini ve içme suyuna erişimi olumsuz etkilediğini söyledi. Ürdün’ün başkenti Umman’da konuyla ilgili konuşan UNICEF Yemen temsilcisi Julien Harneis de çocukların durumuna değinerek “Öldürülüyorlar, sakat kalıyorlar ve evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Sağlıkları tehdit edildi ve eğitimleri sekteye uğradı.” dedi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de 19 Mart’ta koalisyon güçlerinin İran destekli Husi milislerine karşı başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 540 kişinin öldüğünü açıkladı. WHO’nun Cenevre’deki BM ofisinde verdiği rakamlara göre bin yedi yüz kişi de yaralandı.

http://www.zaman.com.tr/dunya_bm-yemende-3-haftada-100-bin-kisi-evinden-oldu_2287726.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org