Vicdani Ret Derneği: Vicdani Ret Başvuruları Katlandı

Vicdani Ret Derneği eşbaşkanlarından Merve Arkun, “Suruç Katliamı’ndan beri, daha önce hiç görmediğimiz oranlarda vicdani ret başvurusu alıyoruz. Başvuruların çoğunda bu savaşın kendi savaşları olmadığını, iktidarın talepleri için ölmeyi ve öldürmeyi istemediklerini vurguluyor insanlar” dedi.

Vicdani Ret Derneği: Bu savaşın parçası olmayın

Savaşın insan kaynağını kurutmak için askere gitmeme çağrısı yapan VR-DER üyeleri, hiç olmadığı kadar vicdani ret başvurusu aldıklarını söyledi

21.08.2015 08:49
ONUR EREM @onurerem
Vicdani Ret Derneği, Saray’ın yürüttüğü savaşın bir parçası olmak istemeyen herkesi vicdani ret ilan etmeye çağırdı. Geçici Başbakan Davutoğlu’nun ”Evlatlarımız bedel ödemeye hazır” ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Rehavet yok, ara vermek yok, aynı kararlılıkla devam edeceğiz” sözlerini eleştiren Vicdani Ret Derneği’nden Ercan Aktaş, 6 Eylül’de topluca vicdani ret açıklaması yapacaklarını söyledi.

‘Acıyla alay ediyorlar’

Bir yanda annelerin oğullarına “Affet beni oğlum, 18 bin liram yoktu” derken diğer yanda Erdoğan’ın “İnanıyoruz ki şehadet makamına ulaşmış olan bu şehidi uğurluyoruz. Ne mutlu onun ailesine, ne mutlu onun tüm yakınlarına” diyerek acılı insanlarla alay ettiğini söyleyen Aktaş, “Bütün savaş çığırtkanlığı yapanların çocukları ne yaptı? Bilal Erdoğan askerlik yaptı mı? Ya da şimdi savaş diyen bakanların, milletvekillerin çocukları askerlik yaptı mı? Zorunlu askerlik zulmüne uğrayanlar, ölenler emekçi hakların çocukları” ifadelerini kullandı.

Başvurular katlandı

Derneğin eşbaşkanlarından Merve Arkun ise yaşamını yitirenlerin ailelerinin tepkilerinin önceki dönemlere göre daha farklı olduğunu, çünkü çocuklarının iktidarın varlığını sürdürmesi için öldürüldüğünü gördüklerini söyledi. BirGün’e konuşan Arkun, Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı “Çok sayıda gönüllü askerlik başvurusu alıyoruz” açıklamasının tam tersi bir durum olduğuna dikkat çekerek “Suruç Katliamı’ndan beri, daha önce hiç görmediğimiz oranlarda vicdani ret başvurusu alıyoruz. Başvuruların çoğunda bu savaşın kendi savaşları olmadığını, iktidarın talepleri için ölmeyi ve öldürmeyi istemediklerini vurguluyor insanlar” dedi.

http://www.birgun.net/haber-detay/vicdani-ret-dernegi-bu-savasin-parcasi-olmayin-87231.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org