Vicdani Ret Günü-2017: Savaş karşıtlarının dayanışması her yerde!

Pazartesi günü Uluslararası Vicdani Ret Günü’ydü. Dünyanın farklı yerlerindeki aktivistler bir araya gelerek; özellikle askeri yapıların bir parçası olmayı reddederek o güne kadar savaşlara karşı direnmiş olanları ve halen direnmekte olanları kutladılar.

17 Mayıs 2017 — HBrock

Seul’da Vicdani Ret Günü

Helsinki’de İsrail Konsolosluğu’nun önü
Pazartesi günü Uluslararası Vicdani Ret Günü’ydü. Dünyanın farklı yerlerindeki aktivistler bir araya gelerek; özellikle askeri yapıların bir parçası olmayı reddederek o güne kadar savaşlara karşı direnmiş olanları ve halen direnmekte olanları kutladılar.
Vicdani Ret Günü reddetmeyi, itaatsizliği ve militarizme hayır diyen her şeyi kutladığımız bir gündür. Aynı zamanda şiddetsizliğe, dayanışmaya ve toplumlarımızın birlikte var olmalarına evet dediğimiz bir gündür!

Barrancabermeja davetiyesi
Lütfen vicdani retçilere nasıl destek verebileceğinizi düşünün. Vicdani retçilerle ilgili gelişmelere abone olabilirsiniz. Tutuklu bir vicdani retçiye mektup yazabilirsiniz veya vicdani retçiler için uluslararası dayanışmayı koordine etmeye devam edebilmemiz için WRI’ye bağışta bulunabilirsiniz.
Siz de gelecek yıl 15 Mayıs günü bir etkinlik düzenlemek için plan yapmayı düşünüyor olabilirsiniz!

Aşağıda dünyanın çeşitli yerlerinde bu sene yapılan bazı yaratıcı etkinlikler yer alıyor:
Kolombiya’da
; antimilitarist bir örgüt olan Quinto Mandamiento, Barrancabermeja’da rap ve break dans göstericileri eşliğinde vicdani ret üzerine bilgilendirmelerin yapıldığı sokak eylemleri gerçekleştirdi. Latin Amerika antimilitarist ağı olan RAMALC ile Acción Colectiva de Objetores y Objetoras de Conciencia (Kolombiya Vicdani Retçiler Kolektif Hareketi), insanları Klombiya’da vicdani ret ve barış sürecinin etkileri üzerine bilgilendiren bir webinar düzenledi.

Finlandiya’da; Helsinki’deki vicdani retçiler, İsrailli vicdani retçiler ile dayanışma içinde oldular ve İsrail Konsolosluğu’nun önünde eylem gerçekleştirdiler. Uluslararası Af Örgütü Yunanistan Şubesi bir basın açıklaması yayınladı.

Edinburgh’da sabahlama
Türkiye’de Vicdani Ret Derneği üç kişinin daha vicdani reddini açıkladığı bir basın konferansı düzenledi ve ‘OHAL’de vicdani ret’ üzerine bir atölye gerçekleştirdi. İstanbul’da ‘Antimiltarizm ve Vegan Sandviçler’ forumu yapıldı.

Almanya’da; Mannheim’daki eski bir askeri kışlanın içindeki bir caddeye, Irak savaşında ABD ordusunu terk ederek Almanya’ya sığınan bir savaş karşıtı olan André Shepherd’in adı verildi.

Sheffield barış korosu şehri dolaşıyor
Birleşik Krallık’ta Cambridge, Cardiff/Caerdydd, Edinburgh, Leicester, Liverpool, Londra, Manchester, Norwich, Portsmouth ve Sheffield; ABD’de de Iowa City ve Berkeley şehirlerinde sabahlara kadar süren etkinlikler düzenlendi. Sheffield’da barış korosu şehri dolaşarak Barış Bahçeleri Meydanı’nda sonlandırdığı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Seul’da barış için pedal çevrildi
Güney Kore’nin Seul şehrinde 100 kadar kişi ‘barış için pedal çevirdi’. (Buradan fotoğrafları görebilirsiniz.) Güney Kore’de şu anda 700’ü aşkın erkek zorunlu askerlik hizmetini reddettikleri için tutuklu durumdalar.

Çeviri: VR

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org