Vicdani retçi Yaylalı ‘halkı askerlikten soğutmak’tan gözaltında

Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı, Şırnak Uludere kavşağında ‘Halkı askerlikten soğutmak’ suçlamasıyla hakkında dava olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Roboski’de yaşayan barış aktivisti ‘halkı askerlikten soğutmak’tan gözaltında

Yannis Vasilis Yaylalı, halkı askerlikten soğutmaya devam edeceğini söylüyor

09 Aralık 2015 Çarşamba 10:38
Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı, Şırnak Uludere kavşağında ‘Halkı askerlikten soğutmak’ suçlamasıyla hakkında dava olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Demokrat Haber’e bilgi veren Yaylalı, “Uludere Sulh Ceza hakkımda yakalama kararı çıkarmış, Uludere kavşağında jandarma beni gözaltına aldı. Jandarma alıkoymanın nedenini ‘Halkı askerlikten soğutmak’ (318) suçlaması olduğunu söyledi. İlçe jandarmaya götürmek için evrak hazırlanıyor” dedi.

Halkı askerlikten soğutmaya devam edeceğini vurgulayan Yannis Vasilis Yaylalı, 1994 yılında askerlik yaparken çatışmada yaralanmış, PKK tarafından esir alınmış, 2 yıl 3 ay esir kalmış, esirliğinin sekizinci ayından itibaren de bir dönüşüm geçirerek savaş karşıtı olmuştu.

Serbest bırakıldıktan sonra Türkiye’de de 3,5 ay hapis yatan Yaylalı PKK’nin elindeyken, devlet ailesine “Rum olduğunuzu biliyoruz, bu olayı fazla kurcalamayın” deyince Rum kökenli olduğunu öğrenmişti.

Zamanla vicdani retçi, savaş karşıtı bir barış aktivisti haline gelen Yaylalı, Roboski katliamından sonra barış ve adalet mücadelesine destek vermek amacıyla Roboski’ye yerleşmiş, İbrahim olan adını mahkeme kararıyla Yannis Vasilis olarak değiştirmişti. (Demokrat Haber)

http://www.demokrathaber.net/guncel/halki-askerlikten-sogutmak-tan-gozaltina-alinan-yaylali-serbest-birakildi-h58561.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org