Vicdani retçiler “halkı askerlikten soğutmak”tan yargılandılar

Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Yannis Vasilis Yaylalı SEGBİS vasıtasıyla bağlanırken, savunmayı Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı avukat Gökhan Soysal yaptı. Bir sonraki duruşma 14 Aralık 2017 tarihinde görülecek.

Vicdani retçiler Yannis Vasilis Yaylalı (3 dava), Necdet Encü (1 dava), Doğan Encü (1 dava) yargılandıkları davaların duruşmaları Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti.

Duruşmalara Yannis Vasilis Yaylalı SEGBİS vasıtasıyla bağlandı.

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı avukat Gökhan Soysal duruşmada savunmaları yaptı. Savunmasında halkı askerlikten soğutmanın suç olmadığını vurgulayan Soysal bu konuya ilişkin verilmiş olan AİHM ve Yargıtay kararlarını sundu.

Son yıllarda bu suçtan dolayı açılan davalardan sadece Yannis Vasilis Yaylalı hakkında mahkumiyet kararı verildiğini söyleyen Soysal, hukuki bir garabet olarak değerlendirilebilecek kararın gerekçesini yazan hâkimin de FETÖ suçlamasıyla hâkimlikten atıldığını belirtti.

Böyle bir suçun varlığının anayasaya aykırı olduğunu belirten Soysal, anayasaya aykırılık itirazlarını yineleyerek aksi bir durumda beraat talep ektiklerini belirtti.

Duruşmalar sonunda Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nce anayasaya aykırılık itirazları reddedilirken duruşma, karar verilmek üzere dosyalar incelenmeye alındığı için 14 Aralık 2017 tarihine ertelendi.

**

Vicdan Ret Derneği Avukatlarından Gökhan Soysal Mahkeme sonrası Yannis Vasilis Yaylalı ile görüşmeye gitti.

Vasilis’in sadece Meral Geylani’den ve yurt dışından gelen mektupları aldığını belirtmiş.

Devamla: “Halkı askerlikten soğutma davalarını Vicdani Ret Derneği olarak takip ettiğimiz Yannis Vasilis Yaylalı ile bugün hapishanede bir görüş gerçekleştirdim. Morali orada olabileceği kadar yüksek, tutsak olmak aradaki eslerde, dert anlatmalarda kendini belli etse de hâlâ karşıdakini enerjisiyle etkileyebiliyor. Dayanışmanın özellikle hapisteki bir insan için ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüzde ona göndereceğiniz tek bir mektup bile çok önemli.” dedi.

Meral Geylani ve yurt dışından dayanışma mesajları dışında mektup ulaşmamış ona. Aşağıda adresi var, bir kelimeyle “dayanışma” diye yazsanız dahi yeterli.

Yannis Vasilis Yaylalı
Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Koğuş C 5
Merkez – ELAZIĞ – TÜRKİYE

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org