Vicdani retçiler: Şimdi vicdani ret zamanı

Vicdani retçiler “Saray’ın savaşına” karşı, bütün askerleri, silahları bırakıp kışlaları terk etmeye, gençleri de 6 Eylül’de “Savaşa karşı bir ses, şimdi vicdani ret zamanı” sloganıyla yapacakları vicdani ret eyleminde vicdani retlerini açıklamaya çağırdı.

2015-08-27 08:14:07
İSTANBUL (DİHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP tarafından yeniden iktidar için devreye konulan savaşın insan kaynağını kurutmak gerektiğini belirten vicdani retçiler “Saray’ın savaşına” karşı bütün askerleri silahları bırakıp kışlaları terk etmeye, gençleri de 6 Eylül’de “Savaşa karşı bir ses, şimdi vicdani ret zamanı” sloganıyla yapacakları vicdani ret eyleminde vicdani retlerini açıklamaya çağırdı.

Toplumun barış ve çatışmasızlık talebine rağmen AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından devreye sokulan çözümsüzlük politikalarının yarattığı savaştan toplumun tüm kesimleri rahatsız. Bir çok kesim tarafından “Saray’ın savaşı” olarak nitelendirilen savaşta yaşamını yitiren asker ailelerinin yaşanan can kayıplarından ötürü hükümete gösterdiği tepkiler de bunun bir göstergesi. Çoğu aile çocuğunu “Saray’ın savaşında” can vermemesi için askere göndermekten çekinirken, çocukları askerde olan aileler ise tedirgin. Toplumun artık can kayıplarına tahammülü kalmazken, Vicdani Ret Derneği üyeleri vicdani retçiler ise gençlere askere gitmeme, askerliğini yapanlara da savaşa alet olmamaları için görev almamaya çağırdı. Vicdani Ret Derneği üyeleri Özlem Arkun ve Zeynel Çuhadar, Vicdani Ret Derneği’nin “Savaşa karşı bir ses, şimdi vicdani ret zamanı” sloganıyla, 6 Eylül’de Galatasaray Lisesi önünde yapacağı vicdani ret açıklamasında herkesi vicdani reddini açıklamaya çağırdı.

‘Askere gitme, silahı bırak, kışladan çık’

Vicdani Ret Derneği üyesi Özlem Arkun, çürük raporu alanların, askerliği tecil ettirenlerin ve “kaçak yaşayanların” vicdani retlerini açıklamalarının daha adaletli bir tutum olacağını söyledi. Şırnak’ta yaşamını yitiren yüzbaşı Ali Alkan için feryat eden ağabeyi yarbay Mehmet Alkan’ın askeriye içerisinde de savaşın kabul edilmediğini kanıtladığını ifade eden Arkun, “Askerlik kurumunun dahi savaşı meşrulaştıramadığı bir süreçte askere gitmeyi, silah almayı, kışladan çıkarak görev üstlenmeyi ret etmek ve eyleme geçmek gerekir” dedi.

‘Savaşın insan kaynağını kurut’

Arkun, “Bu savaş sarayın savaşı” diye vurgulayarak, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aktörü olduğu savaşta, vicdani ret tutumunun savaşın insani kaynağını kurutmak açısından önemli olduğunu söyledi. Arkun, şöyle devam etti: “Artık askerler de isyan ediyor. Çünkü askerler de bu savaşın vatan ya da namus miti ile açıklanamayacağının farkında. Bu süreçte bütün askerlerin silahları bırakıp kışlaları terk etmesi gerekiyor.”

‘Kadınlar da ölümün temsili askeriyeye karşı, vicdani ret tavrı almalı’

Savaşta, vicdani ret hakkının bir kez daha meşru bir zemine kavuştuğunun altını çizen Arkun, “Askerliğin ve askeriyenin aslında var oluşu itibariyle ölüm ve kanın yapısı olduğu ortaya çıktı. O yüzden vicdani ret bu süreçte çok önemli bir tavır olacaktır” diye vurguladı. Kadınların vicdani ret açıklamalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Arkun, savaşın kadınların bedeni üzerinden kendini var ettiğini, kadın kimliğini hiçe sayan savaşların karşısında kadınların da vicdani ret açıklamalarının önemli olduğunu kaydetti. Arkun, “Namus, şehit anası gibi kavramlarla kadına yüklenen rolleri reddederek, kadınları bu topraklarda savaşın karşısında duran barış annelerini, direnen ve direnmeye devam eden vicdani retçi kadınların yanında olmaya çağırıyoruz” dedi.

‘Vicdani ret için zemin hiç olmadığı kadar müsait’

Devletlerin katliamlarla dolu tarihinde militarist sistemin insanların ve halkların yaşamlarını çaldığını söyleyen Vicdani Ret Derneği üyesi Zeynel Çuhadar ise, yaşanan diktatoryal süreçte vicdani ret açıklamalarının daha önce olmadığı kadar meşruiyet kazandığını vurguladı ve herkesin vicdani reddini açıklaması için uygun bir süreç olduğunu belirtti. Savaşın dozunu arttıran devletin her zaman bir saldırı konumunda direttiğini aktaran Çuhadar, “İnsanların vicdani ret mücadelesini daha da yükseltmeleri gerekir. Bu kapitalist sistemden, devletlerden ve devletlerin militarist sisteminden mustarip olan bütün bireyleri vicdani retlerini açıklamaya ve bu topraklarda büyütülen anti militarist mücadeleyi yükseltmelerini istiyoruz” diye konuştu.

6 Eylül vicdani ret zamanı

Çuhadar, Vicdani Ret Derneği’nin “Savaşa karşı bir ses, şimdi vicdani ret zamanı” sloganıyla yapacağı eyleme de değindi. Dernek tarafından 6 Eylül’de Galatasaray Lisesi önünde toplu vicdani ret açıklaması yapılacağını belirten Çuhadar, tüm gençleri 6 Eylül’de açıklamalarına katılarak vicdani retlerini açıklamaya çağırdı.

(ayk/çk/pu)
http://www.bestanuce.info/205745/vicdani-retciler-simdi-vicdani-ret-zamani&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org