Vicdani retçilere GBT işkencesi devam ediyor

Akşam üstü işten evine doğru gitmek üzere yola çıkan vicdani Retci İsmail Erdoğan Beşiktaş’ta polis arama noktasında ‘asker kaçağı’ olduğu söylenerek gözaltına alındı.

03-29-Yannis Vasilis Yaylalı
Çözüm sürecinin sona ermesinin ardından vicdani retcilere polis arama noktalarında GBT işkencesi artarak devam ediyor. Bu akşam Vicdani Retci İsmail Erdoğan Beşiktaş’da Polis arama noktasında ‘Asker kaçağı’ olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Daha öncede Diyarbakır’da yine polis noktasında GBT yoklamasında ‘asker kaçağı’ olduğu belirtilerek vicdani retci Sergen Sucu gözaltına alınmıştı.

Akşam üstü işten evine doğru gitmek üzere yola çıkan vicdani Retci İsmail Erdoğan Beşiktaş’ta polis arama noktasında ‘asker kaçağı’ olduğu söylenerek gözaltına alındı.

Gözaltına alındığını soysal medya hesabı üzerinden duyuran Erdoğan, sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı: ”Asker kaçağı olduğum için Gözaltına alındım. Beşiktaş emniyet müdürlüğüne götürülüyorum. Hayatım üzerinde herhangi militarist bir güç odağının tahakkümüne izin vermeyeceğimi, Askerlik yapmayacağımı bir kez daha beyan ediyorum.”

İşlemleri bittikten sonra Beşiktaş ilçe emniyetinden bırakılan vicdani retci İsmail Erdoğan’a telefonla ulaştığımızda bizler ile şu ayrıntıları paylaştı. “Karakolda Bana tebliğ belgeleri imzalamam istendi. Eğer gösterilen belgeleri imzalamasam beni askeri inzibata teslim edeceklerini söylediler. Bende vicdanı retci olduğumu ve bu belgeleri imzalamak zorunda olmadığını ifade ettim .

Beşiktaş ilçe emniyetinde tüm bu işlem karmaşası devam ederken orada bulunan bir polis ‘askerlik her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının zorunlu yapması gereken bir şeydir‘ deyince, ben de öyle bir şey yok dedim. Amca oğlum parasızlıktan asker oldu ve sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşamını yitirdi. Fakir fukara hep ölürken, annesinin, babasının dizinin dibinde askerlik yapanlar, ya da hiç yapmayanlar varken ben neden askere gideceğim. Hayatım üzerinde herhangi militarist bir güç odağının tahakkümüne izin vermeyeceğimi, Askerlik yapmayacağımı bir kez daha beyan ediyorum. “

Kaynak: Barış İçin Aktivite

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org