Yemen’deki Suudi bombardımanında yine siviller vuruldu, çok sayıda çocuk öldü

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir raporda, Suudi Arabistan ve Husiler’e karşı savaşan Arap Koalisyonu ülkelerinin çocuk katliamlarına dikkat çekilirken, ‘kara listeye’ alınmaları istendi.

Yemen’de yine kadın ve çocuklar bombalandı

Yemen’de devam eden iç savaşta taraf olan Arap Koalisyonu’nun bombardımanlarında çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi.

ANF SANA Çarşamba, 4 Eki 2017
Şii Husi milislerinin elindeki Saada bölgesine bağlı Baqim ilçesine yönelik uçak bombardımanlarında 4’ü çocuk en az 7 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Saba ajansı ise saldırıda en az 12 kişinin yaşamını yitirdiğini geçti.

Bombardımanın sivillerin kaldığı bir evi hedef aldığını belirten yerel kaynaklar, saldırıdan Suudi Arabistan’ı sorumlu tutuyor.

Yemen’de 2014 sonunda başlayan ve 2015 Mart ayından itibaren Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinin de katıldığı iç savaşta 8 bin kişi ölürken, ölenlerin önemli bir kısmını siviller oluşturuyor. Koalisyon uçaklarının düzenlediği saldırılarda yaşamını yitiren sivillerin sayısı da yüzlerle ifade ediliyor.

Suudiler ve diğer Arap ülkeleri ise, Husilerin sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını iddia ediyor.

İç savaş nedeniyle milyonlarca kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, aylardır devam eden kolera salgınında da iki bini aşkın kişi öldü.

Kaynak: ANF

**

BM: Arap Koalisyonu ‘kara listeye’ alınmalı!

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir raporda, Suudi Arabistan ve Husiler’e karşı savaşan Arap Koalisyonu ülkelerinin çocuk katliamlarına dikkat çekilirken, ‘kara listeye’ alınmaları istendi.

ANF NEW YORK Perşembe, 5 Eki 2017
AFP tarafından bir kısmı yayınlanan BM raporuna göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları en az 38 okul ve hastaneyi bombaladı. 2,5 yıllık müdahalede Suudiler ve koalisyonun diğer ülkelerinin özellikle çocuk haklarını ihlal ettiğine dikkat çekilirken, sadece 2016 yılında 683 çocuğun ölümünden sorumlu oldukları vurgulandı.

Raporda, söz konusu ölümlerin sadece ‘doğruluğu teyit edilebilen’ 38 saldırıda meydana geldiği belirtildi.

Koalisyonun bu ihlalleri nedeniyle BM’nin yıllık olarak hazırladığı ‘siyah listeye’ alınması isteniyor. BM Güvenlik Konseyi’ne sunulması beklenen raporun ek bölümünde Suudiler öncülüğündeki koalisyonun, ‘çocuk ölümlerine yol açan, ancak operasyonlarının çocuklara etkisini sınırlamak için önlem alan’ ülkelerin yer aldığı ikinci kategoriye alınması talep ediliyor.

Raporda, Yemen’deki çatışmaların diğer taraflarının da çocukların korunması noktasında tavır almadığı eleştirisine yer veriliyor. Hem Şii Husi milislerinin hem de sürgündeki Mansur Hadi’ye bağlı hükümet güçlerinin bu tutumlarına dikkat çekilen raporda, El Kaide çetelerinin de çocuk ölümlerine yol açtığına işaret edildi.

Suudi Arabistan geçtiğimiz yıl da BM tarafından ‘kara listeye’ alınmıştı. Ancak İnsan Hakları Konseyi’ne üye olan Suudiler, kendilerinin ve koalisyon ülkelerinin bu listeden çıkarılmasını sağlamıştı. Suudi Arabistan, listeye alınmaları halinde BM’nin yardım programlarına verdiği mali desteği kesme tehdidinde bulunmuştu.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org