Yemen: Suudi hava saldırısında en az 40 sivil ölürken 200’ü de yaralandı

Yemen’in kuzey batısındaki bir mülteci kampında bulunan yardım görevlilerinin verdiği bilgiye göre, hava saldırıları nedeniyle en az 40 kişi hayatını kaybetti. Uluslararası Göç Örgütü bombalar nedeniyle kampta 200 kişinin de yaralandığını söyledi.

Yemen harekatı 6. gününde yoğunlaşıyor

Husilere ait olduğu belirtilen askeri kamptaki silah deposu hava bombardımanına hedef oldu

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının Yemen’deki Şii isyancılara yönelik bombardımanının 6. gününde füze ve silah depoları tahrip edilirken, ilk kez isyancıların elindeki havaalanı ile Aden’in doğu kesimleri bombalandı.

Associated Press ajansının Yemen askeri yetkililerine dayandırdığı habere göre, dün gece boyunca ve bugünün erken saatlerinde koalisyon güçlerine ait uçaklar başkent San’a çevresindeki İran destekli isyancı mevzilerini bombaladı.

Saldırılarda Husi mevzileri ve kamplarının yanı sıra isyancılara ait silahların bulunduğu depoların hedef alındığı kaydedildi.

Bu arada Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin, en kısa zamanda Arap kara harekatının başlatılmasını istedi. El-Arabiya Hadath televizyonuna mülakat veren Yasin “Yemen’in altyapısının ve birçok kentte kuşatma altında olan Yemenlilerin kurtarılması için en kısa zamanda kara harekatı başlamalı.” dedi.

Öte yandan İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Tahran yönetimi Yemen’e yardım sevkiyatı yaptı. Suudi güçlerinin önderliğindeki harekatın başladığı geçen Perşembe’den bu yana İran’ın bölgeye s vkettiği yardım malzemeleri arasında 19 ton ilaç ve tıbbi gereçlerle 2 ton gıda bulunduğu belirtildi.

Ajans yardımların bugün erken saatlerde sevkedildiğini bildirdi ancak malzemelerin nereye indirildiğini açıklamadı. Koalisyon güçleri isyancıların elindeki çeşitli havaalanlarını bombalamış ve Yemen hava sahasını tamamen kontrol altında aldığını duyurmuştu.

Yemen’deki Husi hareketini eleştirenler, bu güçleri İran’ın vekilliğini yapmakla suçluyor. AP ajansı, İran’ın Husilere yardım ettiğini, ama Tahran yönetimiyle Husilerin silah yardımı sağlandığını reddettiklerini söylüyor.

Bugün de İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marzieh Afkam, “İran’ın Yemen’e silah gönderdiği iddiaları tamamiyle asılsız ve düpedüz yalandır.” dedi ve Suudi güçlerinin öncülüğündeki hava saldırılarının çok sayıda hayba ve yoğun tahribata neden olduğunu belirtti.

Mülteci kampı yakınına saldırıda en az 40 ölü

Yemen’in kuzey batısındaki bir mülteci kampında bulunan yardım görevlilerinin verdiği bilgiye göre, hava saldırıları nedeniyle en az 40 kişi hayatını kaybetti.

El Mazrak kampında 2009’dan bu yana merkezi hükümet ile Husiler arasında süren çatışmalardan kaçan Yemenliler barınıyor.

Uluslararası Göç Örgütü bombalar nedeniyle kampta 200 kişinin de yaralandığını söyledi. Görgü tanıklarına ve askeri kaynaklara göre, kamp yakınlarında yaşayanlar patlamalardan sonra kaçmaya başladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, kamp yakınlarında faaliyet gösterdikleri bir hastaneye 29 ceset ve 34 yaralının getirildiğini söyledi.

Devlet medyası bombalamadan Suudi Arabistan uçaklarını sorumlu tutarken, Yemen dışişleri bakanı Husi isyancıların top ateşlerine işaret etti.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Orta Doğu programı direktörü Pablo Marco ise olayın “hava saldırısı” olduğunu söylüyor.

Marco, ülkedeki çatışmaların şiddetlenmesinin ardından El Mazrak kampına son iki günde 500 yeni ailenin daha geldiğini söyledi.

Bu arada Suudi deniz kuvvetleri, isyancıların hareketlerini kısıtlamak ve silah sevkiyatlarına engel olmak için Yemen limanlarını da tutuyor.

Husiler yozlaşmış olduğunu söyleyerek Hadi yönetimini devirmek istiyor.

Hadi, bulunduğu Aden kentine isyancıların ilerlemesinin ardından Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a sığındı.

Eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ise, ateşkes çağrısı yapıyor. Salih’in destekçileri ise şu anda Husilerle beraber savaşıyor.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/03/150331_yemen_2

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org