Zorunlu askerlik yapan Osman Karadeniz 10 gündür kayıp

Diyarbakır-Eğil nüfusuna kayıtlı olan Karadeniz, HDP’nin 5 Haziran günü Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırıyı kışlada TV’de izlediği sırada saldırıya tepki göstermesi üzerine diğer askerlerce darp edilmiş ve daha sonra Denizli’ye sürgün edilmişti. Denizli’ye sürgün edildiğini ailesine bildirdiği 11 Haziran’dan bu yana Karadeniz’den haber alınamıyor.

Zorunlu askerlik yapan Osman Karadeniz 10 gündür kayıp

10 gündür kendisinden haber alınamıyor, sosyal medyada kampanya başlatıldı

21 Haziran 2015 Pazar 11:48
Zorunlu askerlik yaptığı sırada şüpheli bir şekilde ortadan kaybolan ve 10 gündür kendisinden haber alınamayan Osman Karadeniz isimli asker için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

İzmir-Buca Merkez Komutanlığı’nda zorunlu askerlik yaparken şüpheli bir şekilde ortadan kaybolan Osman Karadeniz isimli askerin bulunması için sosyal medyada #OsmanKaradenizNerede başlıklı bir kampanya başlatıldı.

Diyarbakır-Eğil nüfusuna kayıtlı olan Karadeniz, HDP’nin 5 Haziran günü Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırıyı kışlada TV’de izlediği sırada saldırıya tepki göstermesi üzerine diğer askerlerce darp edilmiş ve daha sonra Denizli’ye sürgün edilmişti.

Denizli’ye sürgün edildiğini ailesine bildirdiği 11 Haziran’dan bu yana Karadeniz’den haber alınamıyor.

Öte yandan, mobese görüntülerinin izlenmesini isteyen HDP Milletvekili İdris Baluken, konuyu özel olarak takip ettiklerini belirtti. (DİHA)

http://www.demokrathaber.net/guncel/zorunlu-askerlik-yapan-osman-karadeniz-10-gundur-kayip-h50634.html

**

Diyarbakırlı er 10 gündür kayıp, ailesi endişeli

21/06/2015 15:19
İzmir’de askerlik yaparken Denizli’ye sürüldüğü iddia edilen Diyarbakırlı erden 12 Haziran gününden beri haber alınamıyor. Kendilerine “Kardeşiniz firar etti, gidin dağda arayın” denildiğini savunan ağabey endişeli…

Haber: İSMAİL SAYMAZ – [email protected]
RADİKAL – İzmir Buca’da askerlik görevini yapan Diyarbakırlı er Osman Karadeniz, iddiaya göre Denizli’deki birliğe sürgün olarak gönderildiği 12 Haziran’dan bu yana bulunamıyor. Kayıp askerin ağabeyi Kadir Karadeniz, Diyarbakır’da HDP mitinginde meydana gelen patlamadan sonra kışlada kavga çıktığını ve bu nedenle kardeşinin moralinin bozuk olduğunu belirterek, “Olayın karanlık bir yönünün olduğunu düşünüyoruz, endişeliyiz” diyor. Kendilerine “Kardeşiniz firar etti, gidin dağda arayın” denildiğini savunan Karadeniz, “Bize terörist gözüyle bakıyorlar. Dağa bile çıkmış olsa askerin denetimindedir. Askerin on gündür ciddi bir uğraş göstermemesi, şaşırtıcıdır” dedi.

20 yaşındaki Osman Karadeniz, geçen yıl PKK üyeliği iddiasıyla bir süre tutuklu kalıp tahliye olunca askere gitti. Acemi birliğini Amasya’da tamamlayan Karadeniz, yaklaşık kırk gün önce İzmir Buca’daki İnzibat Merkez Komutanlığı’nda görevine başladı. Diyarbakır’da 5 Haziran’da HDP mitingine yönelik bombalı saldırıdan sonra ailesine telefon açan er Karadeniz, ağabeyi Kadir’e “Moralim çok bozuk, artık yapamayacağım” dedi. Daha sonra bir arkadaşını arayarak, birlikte kavga çıktığını ve kendisinin de bu kavgaya karıştığını söyleyerek, “Başıma bir şey getirebilirler” dedi. Er Karadeniz’in ailesiyle son görüşmesi, 11 Haziran akşamı oldu. Er Karadeniz’den bir daha haber alınamadı.

Ağabey Kadir Karadeniz, kardeşinin o gün Denizli’ye sürüldüğünü, kendilerine de “Firar etti” denildiğini ileri sürüyor. Kardeşinin bir büfeye çantasını bırakıp ortalıktan kaybolduğunu ifade eden Karadeniz, “Bu olayın karanlık olduğunu düşünüyoruz. Askerlerin bu kavgayı bizden saklaması ve sürgünün rutin olduğunun söylenmesi bizi kuşkulandırıyor. Firar etmiş olması da bir ihtimaldir, ancak askerin yaklaşımları bizi kaygılandırıyor. Bize ‘Kardeşinizi dağda arayın’ deniyor. Bize terörist gözüyle bakıyorlar. Dağa bile çıkmış olsa askerin denetimindedir. Askerin on gündür ciddi bir uğraş göstermemesi, şaşırtıcıdır” dedi.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/diyarbakirli_er_10_gundur_kayip_ailesi_endiseli-1383171

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org