ABD resmen kabul etti: Nükleer silahlar Türkiye’de güvende, geri çekmeyi düşünmüyoruz

ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Deborah Lee James: ‘Yaşananlara rağmen Türkiye hala bizim stratejik ortağımız ve İncirlik’teki 50 kadar B61 hidrojen bombasının güvende olduğunu düşünüyoruz. Onları geri çekmeyeceğiz.’

18.08.2016
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de oluşan siyasi belirsizlik nedeniyle ABD’nin İncirlik’teki nükleer silahlarının güvende olmadığına dair iddialara yanıt veren ABD Hava Kuvvetleri Bakanı, nükleer silah ve bombaların Türkiye’de güvende olduğunu ve geri çekmeyi düşünmediklerini açıkladı.

New York’ta yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Deborah Lee James, son haftalarda dile getirilen nükleer silah iddialarına yanıt verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerginleşen Türkiye-ABD ilişkilerinin yarattığı ortamda İncirlik Üssü’ndeki B61 nükleer bombardıman silahlarının güvenliği konusunda endişe duymadıklarını ifade eden James, silahların Türkiye’de güvende olduğunu belirtti.

‘GELİŞMELERİ İZLİYORUZ’

‘Yaşananlara rağmen Türkiye hala bizim stratejik ortağımız ve İncirlik’teki 50 kadar B61 hidrojen bombasının güvende olduğunu düşünüyoruz. Onları geri çekmeyeceğiz. Tabiki 15 Temmuz’un ardından komuta kademesindeki pek çok general tasfiye edildi, yerine etkili yeni liderlerin gelmesi zaman alacaktır. Şimdilik yeni gelişmeleri izliyoruz. Daha sonra değerlendireceğiz” diyen James, Türkiye’deki İncirlik üssünün IŞİD ve terör örgütleriyle savaşta etkin bir rol oynamaya devam ettiğini söyledi.

DÜŞÜNCE KURULUŞLARI KARŞI ÇIKMIŞTI

Geçen haftalarda ABD’li bazı düşünce kuruluşları ABD’nin Avrupa ve İncirlik’teki nükleer silahları geri çekmeyerek kumar oynadığını iddia etmişti. Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nden Jeffrey Lewis, “Bu silahları kendi ülkesini bombalamak suçundan yargılanan bir generalin daha önce yönettiği bir üste tutmaya devam etmek ne kadar akıllıca?” diye sormuştu.

​Stimson Center’dan Laicie Heeley de, ABD’nin İncirlik Üssü’nde bulunan 50 kadar nükleer silah ve bombanın kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu, bu silahların kaderinin belirsiz olduğunu söylemişti.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org