ABD’nin yeni “düşük verimli nükleer bombalar” geliştirme stratejisine Rusya ve Çin’den tepki

ABD ordusu nükleer silahlarının kullanılamayacak kadar büyük olduğu gerekçesiyle düşük verimli bombalar geliştirmek istiyor. Rusya ve Çin ise bu plana tepki gösteriyor.

Rusya ve Çin’den ne tepki

Rusya ve Çin, nükleer silah deposunu çeşitlendireceğini açıklayan ABD’ye tepki gösterdi.

04 Şubat 2018 Pazar 13:31
Çin, yeni nükleer silahlanma doktrinini açıklayan ABD’yi Pekin’in yaratabileceği nükleer tehdidi abartmakla suçladı. Rusya da Washington’un “savaş çığırtkanlığı” yaptığını belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre Pekin’den gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dünyanın en büyük nükleer cephaneliğine sahip olan ülke, buna karşı olmak yerine bu eğilime ayak uydurmak için inisiyatif almalı.”

ABD ordusu nükleer silahlarının kullanılamayacak kadar büyük olduğu gerekçesiyle düşük verimli bombalar geliştirmek istiyor. Rusya ve Çin ise bu plana tepki gösteriyor.

ABD’NİN YENİ POLİTİKASI

ABD kendi nükleer deposunun artık işe yaramaz olduğu düşüncesiyle, Çin, Rusya, Kuzey Kore ve İran’ı nükleer tehdit ilan etmiş durumda.

Cuma günü ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) duyurduğu Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde bu konuda bazı adımlar atılacağı görülüyor.

6702-333.jpgAralık 2017 itibariyle ülkelerin sahip olduğu nükleer silah sayısı Kaynak: Statista

Daha küçük, 20 kilotondan düşük güçteki düşük-verimli nükleer silahlar geliştirmek öngörülen politikalar arasında. Bu düşük seviyeli nükleer başlıkların yine de yıkıcı olacağı öngörülüyor.

Nükleer doktrinde önerilen bazı değişiklikler şöyle:

* Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın başlattığı modernleştirme çalışmaları sürdürülerek denizaltıdan atılan füzeler, karada konuşlanmış balistik füzeler ve havadan sevk edilen silahların güçlendirilmesi
* Denizaltıdan atılacak nükleer silahların başlıklarının daha düşük verimli olanlarla değiştirilmesi
* Deniz merkezli nükleer seyir füzelerine dönülmesi.

ÇİN VE RUSYA NE TEPKİ VERDİ?

Çin Savunma Bakanlığı, belgenin açıklanmasından iki gün sonra ABD’ye şu açıklamalarla yanıt verdi:

“Umarız ABD Soğuk Savaş zihniyetinden bir an önce çıkar, silahsızlandırma konusundaki kendi sorumluluklarını ciddiyetle yerine getirir ve Çin’in stratejik niyetlerini doğru anlayıp ülkemizin ulusal savunma anlayışına ve askeri takviyelerine objektif bakış geliştirir.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Cumartesi günü bir açıklama yayınlayarak ABD’yi “savaş çığırtkanlığıyla” suçladı.

Açıklamada Rusya’nın kendi güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almaya hazır olduğu belirtildi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ABD’nin planının kendisinde “derin bir hayal kırıklığı” yarattığını söyledi.

Kaynak: İlke Haber

**

ABD militarizmi tırmandırıyor – Aykan Sever (Özgür Politika)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org