Ağrı’da Mayın Patlaması Sonucu Bir Çocuk Öldü, Bir Çocuk da Ağır Yaralandı

Taşkesen (Taşkêsand) köyünde aileleriyle yaylaya çıkan 14 yaşındaki Fettah Erden ve ondan birkaç yaş büyük olan Sinan Çiftçi koyunları otlatmak için konaklama alanından ayrıldıktan sonra patlama gerçekleşti.

Ağrı’da Mayın Patlaması Sonucu Bir Çocuk Öldü, Bir Çocuk Yaralandı

Ağrı’nın Diyadin (Giyadîn) ilçesinde, mayın patlaması nedeniyle yaylaya çıkan 14 yaşındaki Fettah Erden öldü, ondan birkaç yaş büyük olan Sinan Çiftçi yaralandı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 09 Temmuz 2016, Cumartesi 16:21
Ağrı’nın Diyadin (Giyadîn) ilçesinde, mayın patlaması sonucunda yaylaya çıkan bir çocuk öldü, bir çocuk yaralandı.

Taşkesen (Taşkêsand) köyünde aileleriyle yaylaya çıkan 14 yaşındaki Fettah Erden ve ondan birkaç yaş büyük olan Sinan Çiftçi koyunları otlatmak için konaklama alanından ayrıldıktan sonra patlama gerçekleşti. Fettah Erden hayatını kaybederken, Sinan Çiftçi yaralandı.

Anadolu Ajansı (AA) patlayıcıları PKK’nin döşediğini; Dicle Haber Ajansı (DİHA) ise askerlerin döşediğini belirtti. (ÇT)

* Fotoğraf: AA – Ağrı / Cemil Karip

Bianet

**

Askerin bıraktığı mayına basan çocuklar için ambulans gönderilmemesi emredildi!

Diyadin’de devletin mayınlarıyla yaşamını yitiren ve yaralanan iki çocuk için ambulansın olay yerine gelmediği öğrenildi.

9 Temmuz 2016 Cumartesi 15:39
AĞRI – ANF
Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Taşkêsand (Taşkesen) köyü Kanîspî Yaylası’nda askerlerin döşediği mayının patlaması sonucunda yaralanan 16 yaşındaki Sinan Çiftçi, Diyadin Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Erzurum Bölge Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Patlamada yaşamını yitiren 15 yaşındaki Fettah Erdem’in cenazesinin ise Diyadin Devlet Hastanesi’ndeki ön otopsi işleminin ardından Erzurum Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilmesi bekleniyor.

ÖLÜMÜ DAYATTILAR

Erdem ve Çitfçi’nin hastaneye gelen yakınları, haber verilmesine rağmen ambulansın patlamanın yaşandığı yere gelmediğini söyledi.

Baba Bayram Erdem, yaralı olan Sinan Çiftçi’yi kendi imkanlarıyla battaniyelere sararak 2 kilometre boyunca taşıdıktan sonra ambulansların bekletildiği köye ulaştırdıklarını anlattı. Erdem, “Biz jandarmayı aradık, hastaneyi aradık. Jandarma gelmedi. Ambulanslar da köyde beklediler, olay yerine gelmediler, yaralımız kan kaybından ölecekti” dedi.

‘ASKERLER MEVZİDEYDİ’

Baba Erdem, askerlerin dün gün boyunca patlamanın olduğu mevzilerde olduğunu söylerken, şunları ifade etti: “Benim oğlumun iki bacağı orada kaldı. Cenazemin yarısı geldi yarısı orada kaldı. Çocuklarımızı öldürüyorlar, vahşet yapıyorlar.”

16 yaşındaki Çiftçi’nin fotoğraflarını çeken köylülerin fotoğraflarının askerler tarafından silindiğini söyleyen Çiftçi’nin amcası Murat Çiftçi ise, “Ambulanslar gelmeyince muhtarı aradım, ‘ambulanslar neden köydedir’ diye sorunca, ‘Emir böyle’ dedi” dedi.

ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org