AKP’nin çözüm projesi bin 600 kalekol ve karakol

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1 milyar 455 milyon 701 bin 262 TL’ye ihaleye çıkartılan 341 adet yeni kalekolların büyük bir bölümü son bir yıllık süre içerisinde tamamlandı.

HAYRİ DEMİR 2014-04-30 07:07:26
DİYARBAKIR (DİHA) – Son bir yıldır devam eden “Demokratik çözüm” sürecine rağmen bölgede kalekol ve karakol inşaatları hız kazanırken, yapım aşamasında olan askeri üslerin tamamlanmasıyla birlikte neredeyse her tepeye bir karakol kurulacak. Yeni inşaatların tamamlanmasıyla birlikte bölgedeki karakol ve kalekol sayısı bin 600’e ulaşacak. Çözüm sürecine yönelik herhangi bir adım atmayan AKP, bölgeyi “kuş uçurtulmayacak” derece kuşatarak aslında çözümü çatışmalı ortamda aradığını da ortaya koyuyor.

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan “demokratik çözüm” sürecinde, Kürt sorununun çözümü noktasında tartışmalar devam ederken, Kürt halkının taleplerine karşı ayak direten siyasi iktidar AKP, bu yaklaşımını en somut karakol ve kalekol inşaatlarıyla gösteriyor. Geçtiğimiz yıl tarihi Diyarbakır Newrozu’yla başlayan ve HPG’lilerin “geri çekilmesi”yle devam eden süreç içerisinde, AKP hükümeti, sorunun çözümü için ciddi bir adım atmazken, bölgenin neredeyse her tepesinde bir yeni karakol yada kalekol inşaatıyla çözümü savaşta aradığını ortaya koydu. Özelikle son yıllarda sık sık gündeme gelen kalekollara ilişkin hükümet tarafından büyük bir bütçe ayrılırken, bu kalekolların yapımı bir yılı aşkın süredir devam eden “demokratik çözüm” sürecinde daha da hızlandı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), tarafından yaptırılan bu kalekolların sayısı da hükümetin çözümün aksine bir savaş hazırlığı içerisinde olduğu ve Kürt sorunun çözümü noktasında çatışmalı ortamdaki ısrarını sürdürdüğünü yansıtıyor. Yapımı hız kazanan bu kalekol ve karakollar halkta da büyük endişe ve kaygı yaşatıyor.

341 kalekolun yaklaşık maliyeti 1,5 milyar TL

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1 milyar 455 milyon 701 bin 262 TL’ye ihaleye çıkartılan 341 adet yeni kalekolların büyük bir bölümü son bir yıllık süre içerisinde tamamlandı. Sınır hattına ve stratejik bölgelere yapılan bu kalekollardan Van ili sınırları içerisinde bulunan 22 kalekolun 21’i yine bunlarla birlikte yapılan 30 kuleden 26 tanesinin yapımı özellikle HPG’lilerin geri çekilmesiyle birlikte hızlı bir şekilde tamamlandı. Kalekolların yanı sıra mevcut karakollara ek olarak yeni karakol yapımları ve yenileme çalışmaları da bu süre içerisinde hızlandırıldı. Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ihaleye çıkartılan 341 adet kalekolun 102 adedinin inşaatları tamamlanarak, teslim edildi. Bunlardan 143 kalekolun inşaat çalışmaları devam ederken geri kalan 36 kalekolun ise ihale aşaması devam ediyor.

2012 yılı verilerine göre, bölgede bin 300’e yakın olan karakol sayısı yapımı tamamlanan ve devam eden karakol ve kalekollarla bin 600’ün üzerine çıkacak.

Sadece Hakkari’ye 189 karakol ve kalekol ihalesi

İHD’nin geri çekilme sürecinde hazırladığı rapora göre, sadece Hakkari merkez, ilçe, köy ve sınır boylarında TOKİ tarafından 189 adet karakol ve kalekol ihalesi yapıldı. Yine Şırnak’ta geçtiğimiz yıl içerisinde 10 yeni karakol ve kalekolun yapımına başlandı. Mevcut birçok karakolda da yenileme ve büyütme çalışmaları yapıldı. Dersim’de 5’i kale, 16’sı mobil karakol ve 31 tanesi de askeri kule olmak üzere toplamda 52 askeri üssün 22’sinin yapımına geçtiğimiz yıl içerisinde başlandı.

Karakol ve kalekollar yetmedi, 820 kilometre ‘güvenlik yolu’

Bölgedeki askeri üslerin yapımı yetmezmiş gibi “güvenlik yolu” adı altında yüzlerce kilometre uzunlukta yol inşaatları da hızlandırılan askeri çalışmalardan birisi. Söz konusu yollar için Milli Savunma Bakanlığı şirketlerle toplam 820 kilometre yol için protokol yapılırken, bu yolların büyük bir bölümü de bahar aylarıyla birlikte yapılmaya başlandı.

Protestolara müdahalede bilanço hayli kabarık!

Devlet ve hükümet “çözüm süreci”nde askeri üslerin yapımını bu şekilde hızlandırırken, bölge halkı ise çatışmalı ortamın tekrardan yaşanmaması için defalarca bu inşaat alanlarına yürüyüşler gerçekleştirerek, inşaatların “savaş hazırlığı” olduğunu ve biran önce durdurulmasını talep etti. Süreci tehlikeye atacak olan bu inşaatları protesto eden halk askerlerin sert müdahalesine maruz kalıyor. Lice’ye bağlı Kayacık (Hêzan) köyünde, 28 Haziran 2013 günü gerçekleşen protesto yürüyüşünde halkın üzerine ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım isimli genç yaşamını yitirmiş ve 12 yurttaşta çeşitli yerlerinde yaralanmıştı.

Yine 7 Nisan 2014 tarihinde Hakkari merkeze bağlı Kavaklı (Marûnîs) köyü kırsalında Kato Dağı karşısında yer alan Meskan Dağı’nda kalekol inşaatını protesto eden halka yönelik askerlerin müdahalesi sonucu 4 yurttaş yaralandı. Geçtiğimiz hafta Dersim’e bağlı Kırmızıdağ mevkiindeki kalekol inşaatı protestosundaki müdahalede de biri ağır 2 kişi yaralandı. Kalekol inşaatına karşı günlerdir direnişin devam ettiği Lice’de de yıl içerisinde defalarca yürüyüşler gerçekleştirilmiş bu yürüyüşlere askerlerin müdahalesi sonucu çok sayıda kişi yaralandı. En son Abalı köyünde yapımı devam eden karakolun kalekola dönüştürülmesine karşı süresiz nöbet eylemi başlatan halka askerlerin gaz bombalarıyla müdahale etmesi sonucu çıkan çatışmalar iki gün sürdü. Çatışmaların başlamasıyla birlikte Diyarbakır-Bingöl karayolu uzun süre trafiğe kapanırken, 2 uzman çavuş gençler tarafından karakol ve kalekol yapımları durduruluncaya kadar alıkonuldu.

bestanuce1.com

**

Lice’deki direniş diğer ilçeleri de sardı

2014-04-30 07:12:03
DİYARBAKIR (DİHA) – Lice’de yapılmasına başlanan Abalı Karakolu’na karşı halkın başlattığı direniş 9’uncu gününde devam ediyor. Dün gece Lice- Kulp karayolu üzerinde bulunan Kurtepe Karakolu’nun yakınında bir araya gelen Kulp ilçesinde yaşayan 500’e yakın yurttaş, yol kapatma eylemi yaparak direnişe destek verdi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yapımına başlanan Abalı Karakolu’na karşı halkın başlatmış olduğu direniş, 9’uncu gününde devam ediyor. Dün BDP Kayapınar ve Bismil ilçe örgütleri çadır nöbetlerini devralırken, halkın çadırlara ziyaretleri ise aralıksız devam ediyor.

Eylemin başladığı gün, askerlerin kitleye saldırması üzerine çıkan çatışmalarda 2 uzman çavuşu alıkoyan halk, karakol ve kalekol yapımlarından vazgeçildiği yönünde açıklama yapılmayana kadar askerleri alıkoymaya devam edeceğini duyurmuştu. Sonrasında da 3 sivil daha halk tarafından alıkonuldu. Karakol yapımından vazgeçilmesi yönündeki talep üzerine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Lice Kaymakamı ve Lice Jandarma İlçe Komutanlığı ile görüşüp, yurttaşların bu talebini ileten BDP’lilere şu ana kadar bu talebin yerine getirilip, getirilmeyeceği konusunda geri dönülmüş değil.

Askeri hareketlilik hat safhada

İlk günden bu yana Abalı Karakolu civarında devam eden askeri hareketlilik ise artarak devam ediyor. Kocaköy ve Lice arasında bulunan Fis Ovası’nda araçların geçişine izin verilmezken, oluşturulan 4 ayrı arama noktasındaki askerlerin bekleyişi ise sürüyor. Arama noktalarında araçların geçişi zırhlı araçlarla kontrollü bir şekilde sağlanıyor.

Lice Kulp yol ayrımında yol kapatma eylemi

Öte yandan Lice’de 9’uncu gününde devam eden karakol protestosuna, dün gece Lice- Kulp karayolu üzerinde bulunan Kurtepe Karakolu’nun yakınında bir araya gelen yaklaşık 500 yurttaş yol kapatarak destek verdi. Yolları taşlarla trafiğe kapatan yurttaşlar, yaklaşık bir saat yol kapattıktan sonra sloganlar eşliğinde dağıldı. Karakolun eylem yerine yakın olmasına rağmen askerlerin eylem yerine gitmeyişi dikkat çekti.

Diğer yandan HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ileriki saatlerde Lice’ye geleceği ve incelemelerde bulunacağı belirtildi.

(vd-yk/ea/ns/öç)
bestanuce1.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org