Avrupa’da savaş karşıtları Suudi Arabistan’a yapılan silah satışlarına karşı eyleme geçti

Kara Londra Kadın hareketi, Birleşik Krallık’ın Suudi Arabistan’a yaptığı silah satışını protesto etmek için her Salı 18:00 – 19:00 arasında, Londra’nın merkezinde bulunan Edith Cavell heykelinin önünde buluşarak el ilanı dağıtıp üzerlerine pankart asıyor.

Avrupa genelinde aktivistler, Yemen’de süren savaşta kullanılmak üzere Suudi Arabistan’a yapılan silah satışına karşı direniyordu. Suudi Arabistan’ın bombardıman harekâtı binlerce sivilin hayatını kaybetmesine yol açınca, Almanya ve Norveç gibi bazı ülkeler Suudiler’e ve koalisyon ülkelerine silah ihracatını durdurma kararı aldı.

Ocak ayında Kara Londra Kadın hareketi, haftalık gece nöbetlerini Birleşik Krallık’ın Suudi Arabistan’a yaptığı silah satışını protesto etmeye ayırmıştı. Grup üyeleri her Salı 18:00 – 19:00 arasında, Londra’nın merkezinde bulunan Edith Cavell heykelinin önünde buluşarak el ilanı dağıtıp üzerlerine pankart asıyor. 2017 yılında Birleşik Krallık Suudi Arabistan’a, hava aracı parçaları, füzeler ve keskin nişancı tüfekleri gibi 1 milyar Sterlin’in üzerine silah satışı gerçekleştirmişti.

Ayrıca Ocak ayında, Bologna, Torino, Bergamo, Verona, Piacenza ve Padova şehirlerinden gelen ve yaklaşık 1000 kişiden oluşan Kara Blok Kadın grupları İtalya’nın Ghedi kentinde bulunan RWM fabrikasına doğru yürüyüşe geçti. RWM Suudi Arabiastan’a satılan bombaların üretimini gerçekleştiriyor. Yürüyüş fabrikaya ulaşamadan polis araçları tarafından engellense de, aktivistler pankartlar ve megafonlar ile satılan silahların yarattığı infiali halka duyurdu. Eylemciler ayrıca ABD’ye ait nükleer füzelerin depolandığı Luigi Olivari hava üssüne yürüyüş gerçekleştirdi.

İspanya’da Greenpeace aktivistleri, Suudi mühimmat gemisi Bahri Tubuk’un hareket saatini geciktirmek amacıyla şiddetsiz bir doğrudan eylem gerçekleştirdi. 16 Ocak Cuma saat 09:45’te Greenpeace, aktivistlerinin botlarla Bilbao limanına girdiğini, denize atlayarak ve kendilerini halatlarla bağlayarak geminin etrafında etten duvar oluşturduklarını açıkladı. Diğer aktivistler ise limanın kenarında teknelerin manevralarını geciktirmişti. Dokuz eylemci göz altına alınmış, aynı gün serbest bırakılmıştı.

Daha fazla bilgi ve video görmek için tıklayın…

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org