Belarus’un Ukrayna’da Savaşa Girmemesi İçin 20 Şubat’ta Eylem Çağrısı!

Uluslararası Kuruluşlar, Belarus’un Ukrayna’da Savaşa Girme Olasılığını Protesto Etmek ve Vicdani Retçileri ve Asker Kaçaklarını Desteklemek İçin 20 Şubat’ta Belarus Büyükelçiliklerinde Eylem Çağrısında Bulunuyor.

Basın bülteni
2 Şubat 2023
Uluslararası Kuruluşlar, Belarus’un Ukrayna’da Savaşa Girme Olasılığını Protesto Etmek ve Vicdani Retçileri ve Asker Kaçaklarını Desteklemek İçin 20 Şubat’ta Belarus Büyükelçiliklerinde Eylem Çağrısında Bulunuyor.

Beyaz Rusya, Ukrayna ve Almanya’dan yedi uluslararası ve yerel örgüt “Ukrayna’daki Savaşa Hayır Demek Hayır Demektir” başlığı altında 20 Şubat’ta Belarus Büyükelçilikleri önünde protesto çağrısı yapıyor . Tarih seçildi çünkü 20 .Şubat 2022’de Rus birliklerine, Belarus ordusuyla ortak bir tatbikatın sona ermesinin ardından Belarus’ta kalmaları emredildi. Dört gün sonra, Belarus topraklarında üslenen Rus birlikleri de dahil olmak üzere Ukrayna’ya saldırı başladı. Belarus, Rusya’ya lojistik yardım sağlamasına rağmen şimdiye kadar hiçbir Belarus askeri savaşa katılmadı. Alman örgütü ‘Connection eV’nin koordinatörü Rudi Friedrich, “Lukashenko’nun savaşta Rusya’nın yanında savaşması için Belarus ordusunu göndermeyi planlayabileceğinden endişe duyuyoruz” diyor. “Belaruslu STK Nash Dom’un ‘HAYIR, HAYIR demektir’ kampanyasına destek olarak güçlü bir sinyal göndermek istiyoruz. “ Nash Dom’un kampanyası, Belarus erkeklerini orduya katılmayı reddetmeye veya zaten askerlik yapıyorlarsa ordudan ayrılmaya çağırıyor.

“20.000’den fazla genç erkek, orduda hizmet vermemek için Beyaz Rusya’yı çoktan terk etti. Çoğu Baltık ülkelerinde veya Polonya’da, bu da oradaki artan mülteci sayısına katkıda bulunuyor. Bu ülkeler, bu mültecilerin ihtiyaçlarını yeterince karşılamak için AB’deki ortaklarından acilen mali ve maddi yardıma ihtiyaç duyuyor. Ve onlar için bir insani koridora ihtiyacımız var”, diye açıklıyor ‘Nash Dom’ başkanı Olga Karatch.

Eylem günü ayrıca diğerlerinin yanı sıra Ukrayna Pasifist Hareketi tarafından da destekleniyor’. “BM’de evrensel bir insan hakkı olarak kabul edilen vicdani ret hakkı bizim için esastır. Savaşmak istemeyenler, şu anda olduğu gibi cezalandırılmamalı veya hapse gönderilmemelidir. Beyaz Rusya’daki Lukaşenko rejimine, insan hakları olan askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkına saygı duymaya ve Putin rejiminin Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırı savaşına katılmaktan ve bu savaşa suç ortaklığı yapmaktan kaçınmaya çağırıyoruz.”

Alman STK “Sosyal Savunma Federasyonu” Koordinatörü Dr. Christine Schweitzer, böylesine kitlesel bir itiraz hareketinin Rusya’ya da güçlü bir mesaj göndermesi umudunu dile getiriyor. “Lukashenko yönetimindeki Beyaz Rusya, şimdiye kadar Putin Rusya’sının en yiğit müttefiki oldu. Vatandaşlarının savaşa katılmayı reddetmesi, umarız Rusya’daki milliyetçi ve militarist anlatıların moralini daha da bozacak ve bu savaşa son verilmesi için baskıyı artıracaktır” diyor. “Ayrıca diğer girişimlerin, örneğin geçmişte Beyaz Rusya ve Batı’daki şehirler arasındaki eşleştirmeyi desteklemiş olanların, bu vesileyle Belarus’taki ortaklarıyla yeni temaslar kurmalarını ve onları savaş istemeyenleri desteklemeye teşvik etmelerini umuyoruz. ”

İletişim Adresi

Alexia Tsouni, Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), ebco(at)ebco-beoc.org, www.ebco-beoc.org (İngilizce, Yunanca)

Semih Sapmaz, Uluslararası Savaş Direnişçileri (WRI), semih(at)wri-irg.org, www.wri-irg.org (İngilizce, Türkçe)

Zaira Zafarana, Uluslararası Uzlaşma Bursu (IFOR), zaira.zafarana(at)ifor.org, www.ifor.org (İngilizce, İtalyanca)

Rudi Friedrich, Connection eV, [email protected] , www.Connection-eV.org (İngilizce, Almanca)

Yurii Sheliazhenko, Ukrayna Pasifist Hareketi: [email protected] (İngilizce, Ukraynaca, Rusça)

Olga Karatch, Nash Dom, [email protected] (İngilizce, Belarusça, Rusça)

Christine Schweitzer, Bund für Soziale Verteidigung, Christine Schweitzer, [email protected] (İngilizce, Almanca)

Daha fazla bilgi için https://en.Connection-eV.org/article-3719

İtirazın tamamı İngilizce ve Almanca olarak okunabilir

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org