Vicdani retçiler ve asker kaçakları için koruma ve sığınma talep eden 50.000 imzalı dilekçe Avrupa Komisyonu’na teslim edildi

Bu yılki Uluslararası Vicdani Ret Günü’nde (15.05.2023) Avrupa’dan 30 kuruluş Rusya, Belarus ve Ukrayna’da askerliği reddeden herkes için koruma çağrısında bulundu.

15 Mayıs Uluslararası Vicdani Ret Günü’nde Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’dan gelen vicdani retçiler ve asker kaçakları için sığınma ve koruma talep eden yaklaşık 50.000 imzalı dilekçe Avrupa Birliği Berlin Delegasyonu’na teslim edildi. Lütfen imza kampanyasını başlatanlardan biri olan Connection e.V. tarafından yayınlanan aşağıdaki basın açıklamasını okuyun.

Payday, War Resisters International ile birlikte dilekçenin bir nüshasını Londra’daki AB delegasyonunda Büyükelçi Pedro Serrano’ya teslim ederek bu uluslararası çabaya katıldı.

Sizi, parçası olmayı reddedenleri destekleyerek Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesine yardımcı olacak bu kampanyanın bir sonraki adımı için takipte kalmaya davet ediyoruz.

Vicdani ret bir insan hakkıdır.
Buna sığınma hakkı da dahildir!

Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’dan gelen vicdani retçiler için koruma ve sığınma

Bu yılki Uluslararası Vicdani Ret Günü‘nde (15.05.2023) Avrupa’dan 30 kuruluş Rusya, Belarus ve Ukrayna’da askerliği reddeden herkes için koruma çağrısında bulundu. Bir tören eylemi sırasında, Berlin’deki #ObjectWarCampaign‘in yaklaşık 50.000 imzası Avrupa Komisyonu’na teslim edildi. Dilekçenin teslimine Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’dan gelen yerli ve yabancı konukların konuşmaları, diğer eylemler ve müzik eşlik etti.

Rudi Friedrich, Connection e.V.: “Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’dan firar edenler ve vicdani retçiler için Avrupa Birliği içinde mülteci koruması sağlanmalıdır. Savaşı reddeden herkes için gerçek korumanın zamanı çoktan geçti.”

Maria A, Vicdani Ret Hareketi, Rusya: “Savaş ve baskı karşısında barışın sesi olalım. Sansüre karşı gerçeği konuşalım. Savaşın ortasında şiddet karşıtlığını savunalım. Bu şekilde, bugünün vicdani retçilerini destekleyin ve geleceğin yolunu açın.”

Ukrayna Pasifist Hareketi Yurii Sheliazhenko bir selamlama mesajında: “Sizleri #ObjectWarCampaign‘ı desteklemeye çağırıyorum. Ukrayna vicdani ret hakkını askıya aldı. Avrupa Birliği, insanın vicdani ret hakkına saygı duyduğunu güçlü bir şekilde yeniden teyit etmeli. İnsan hakları adil bir barışın temelidir.”

Olga Karatch, Nash Dom, Beyaz Rusya: “Bu savaşı ancak SAVAŞMAYACAĞIMIZ, savaşın ve nefretin dilini KONUŞMADIĞIMIZ, insan haklarının hiçbir anlam ifade etmediği fikrine katılmıyorsak kazanabiliriz.”

Tareq Alaows, PRO ASYL: “İltica bir insan hakkıdır. Buna vicdani ret hakkı da dahildir. Avrupa Birliği’nin sığınma hakkına erişimi baltalamak istemesi kabul edilemez.”

Michael Zimmermann, Ev. Vicdani Ret ve Barış Çalışma Grubu (EAK): “İncil’de öldürmeyeceksin diyor. Sığınma hakkı verilmeli.”

Avrupa Komisyonu önündeki merkezi eyleme yaklaşık 80 kişi katıldı. Birlikte, vicdani ret hakkını -öldürmeyi reddetme hakkını- talep eden ve bu şekilde aşağıdan direnişe aktif olarak katılan insanları düşündüler. Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’daki yüzbinlerce insan için durum şu anda böyle. Kaçarlar, hizmet etmeyi reddederler, emirleri reddederler veya askere alınmaktan kaçınırlar. Bu nedenle katılımcı kuruluşlar Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna hükümetlerini vicdani retçiler ve asker kaçaklarına yönelik zulmü derhal durdurmaya çağırıyor. AB ve Alman hükümetinin sınırları açmasını ve sığınma hakkı yoluyla vicdani retçileri ve Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’dan kaçanları korumasını bekliyorlar. Eylem, Ukrayna’daki savaşı durdurmak ve tüm taraflarda direnişi güçlendirmek için açık bir sinyal gönderdi. Vurgulanan nokta, #ObjectWarCampaign sırasında toplanan ve Avrupa Komisyonu temsilcileri tarafından alınan yaklaşık 50.000 imzanın teslim edilmesiydi.

İletişim Rudi Friedrich, Connection e.V., [email protected], 069 8237 5534

Aksiyonun fotoğrafları https://www.dropbox.com/sh/4occ3oa6cg5v8pk/AABxR5dxWHNhVDFWG0CigWiDa?dl=0 adresinde bulunabilir (Bu bağlantı çalışmazsa kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın.)

#ObjectWarCampaign hakkında daha fazla bilgi için
bkz. https://de.Connection-eV.org/ObjectWarCampaign

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org