Beyoğlu Eminiyeti’nin Hukuksuzluğu Aşıldı: Vicdani Retçi Pasaportunu Aldı

Pasaport talebini, askerlik şubesinden “işlem yapılmasında sakınca yoktur” yazan bir belge getirmesini isteyerek engellemeye çalışan Beyoğlu Emniyeti’nin hukuksuzluğu aşıldı. Vicdani retçi Hüseyin Civan pasaportunu aldı.

Pasaport talebini, askerlik şubesinden “işlem yapılmasında sakınca yoktur” yazan bir belge getirmesini isteyerek engellemeye çalışan Beyoğlu Emniyeti’nin hukuksuzluğu aşıldı. Vicdani retçi Hüseyin Civan pasaportunu aldı.
2 Şubat Pazartesi günü Kadıköy Pasaport Şubeye pasaport için başvuru yapan Civan, bakaya olduğu gerekçesiyle hakkında verilmiş yakalama emri nedeniyle Üsküdar askerlik şubesine götürülür.
“15 gün içinde askerlik şubesine gideceğim, askerlikle ilgili işlemlerimi tamamlatacağım” şeklinde taahhütler içeren belgeye, vicdani retçi olduğunu söyleyerek imza atmaz. Yakalama ve ihtar tutanağı görevlilerce tutulur ve bu tutanakla birlikte 15 gün süre verildiğinden yakalama emri de kaldırılır.
Civan tekrar pasaport başvurusu için randevu alıp 6 Şubat Cuma günü Beyoğlu Emniyet Pasaport Şubesine pasaport başvurusu için gider. Hakkında bakaya kaydı olduğundan, askerlik şubesine gidip, “işlem yaptırmasında sakınca yoktur” yazan bir belge getirmesi istenir. Böyle bir belgenin olmayacağı ve bu kararın hukuksuz olduğunu söylese de sırf teyit için askerlik şubesine gider ve o teyidi de alır.
Tekrar, 13 Şubat’a randevu alarak Beyoğlu Emniyeti’ne gidilir. Görevliler ve amiri söz konusu belge olmadan işlem yapmayacaklarını söyleyerek bir hukuksuzluk daha yaparlar.
Bunun üzerine Hüseyin Civan 16 Şubat’ta, “hukuksuz bir şekilde ve keyfi gerekçelerle 6 Şubat 2015 ve 13 Şubat 2015 tarihlerinde Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğünde görevli amir ve memurlar başvurumu almayarak, görevi kötüye kullanma ve dilekçe hakkının engellenmesi suçlarını işlemiş, pasaport almamı engelleyerek seyahat özgürlüğü hakkımı kullanmamı engellemişlerdir. Bu kişilerden şikâyetçiyim, gereğinin yapılmasını sağlamak üzere iş bu başvuruyu gerçekleştirmekteyim” diyerek, Vicdani Ret Derneği Avukatı Davut Erkan aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunur.
Civan, yine aynı gün, Kadiköy Emniyeti’ne de pasaport başvurusunda bulunur ve başvurusu kabul edilir. İşte bu başvuru sonucunda dün, vicdani retçi Hüseyin Civan’a pasaportu da verilir.

Daha geniş bilgi için tıklayınız.
vr-huseyin-civan-pasaport

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org