EBCO (Avrupa Vicdani Ret Bürosu)’dan Çağrı: Ruslan Kotsaba’yı Serbest Bırakın!

Ukraynalı vicdani retçi gazeteci Ruslan Kotsaba 12 Mayıs 2016 günü Ivano-Frankivsk (Batı Ukrayna) şehir mahkemesi tarafından üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Kotsaba’yı “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin yasal aktivitelerini engellemek” gerekçesiyle suçlu buldu.

EBCO’dan Çağrı: Ruslan Kotsaba’yı Serbest Bırakın!

Ukraynalı vicdani retçi gazeteci Ruslan Kotsaba 12 Mayıs 2016 günü Ivano-Frankivsk (Batı Ukrayna) şehir mahkemesi tarafından üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Kotsaba’yı “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin yasal aktivitelerini engellemek” gerekçesiyle suçlu buldu.

Savcı, Kotsaba’nın ayrıca Ukrayna devletine ihanetten de yargılanmasını talep etmiş ve on üç yıl hapis cezası istemişti. Kotsaba’nın duruşma öncesi tutuklu kalma süresi olan on beş aylık sürenin iki katı, verilen cezadan düşülecek ve cezası yaklaşık bir yıla inecek.

Ruslan Kotsaba 49 yaşında ve iki kızı var. 2004 ve 2014 yıllarında “Turuncu Devrim” ve EuroMaidan protestolarına aktif olarak destek vermişti. 2015 yılında Poroshenko’ya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermişti. Gazeteci olarak defalarca kere Donbas bölgesine gitmiş, cephenin iki tarafından da haber yapmıştı. Ukrayna hükümetinin ülkenin doğusunda yaptığı askeri uygulamaları kınamış, sorunun tartışarak çözülmesi için çağrıda bulunmuştu. Ocak 2015’te Cumhurbaşkanı Proroschenko’ya bir video mesajı ile seslenmişti: “Ülkenin doğusunda yaşayan yurttaşlarıma bile bile kurşun sıkmaktansa 2-5 yıl arası hapis yatmayı tercih ederim. Beni dinleyen herkese sesleniyorum: Ben seferberliği reddediyorum ve makul her insanı da reddetmeye davet ediyorum. Bu bir cehennem, bu bir dehşet. 21. yüzyılda insanların ülkeden kopmak istedikleri için öldürülmeleri kabul edilemez.”

Kotsaba 5 Şubat 2015’te tutuklanmıştı ve o günden beridir duruşma öncesi tutuklama sürecindeydi. Kotsaba’nın kalp rahatsızlığı var ve günlük olarak ilaç alması gerekiyor. Kışın hücresindeki – genellikle tek başına hücre hapsinde kaldı – sıcaklık ise neredeyse dondurucu derecede soğuktu.

Şubat 2016’daki duruşmada Kotsaba: “…Ben cephede bir pasifist oldum… Ülkenin doğusunda olup bitenler, iki tarafa da uluslararası müdahalelerin olduğu bir iç savaştır, bir kardeş katlidir…” Bir gazeteci olarak ayrımcıların bakış açılarını da dinlemesi gerekiyordu. “Fikir özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü – medeniyet budur. Şu anda bunu bizden almaya çalışıyorlar.”

2014 yılında Ukrayna’da askere alma yeniden başladı. Çok sayıda genç erkek saklanarak ya da ülkeyi terk ederek bundan kaçınmaya çalıştı. Ruslan Kotsaba’nın yaptığı şekilde açıktan karşı çıkan çok olmadı. Ukrayna’da yasal olarak vicdani ret hakkı var. Ancak bu hak sadece belirli bazı dini azınlıklara tanınıyor. Asker ve yedek askerlere bu hak tanınmıyor. Vicdani retçilerin askere gitmeyi reddetmeleri sonucu karşı karşıya kalacakları ceza ise üç ile beş yıl arası değişiyor.

– Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Ukrayna hükümetini bir Avrupa Konseyi üye ülke olarak yükümlülüklerini yerine getirmeye ve vicdani ret hakkını ayrımcı olmayan bir şekilde; Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler tarafından tayin edilmiş olan insan hakları standartlarına uygun olarak tanımaya çağırıyor.

– EBCO, vicdani ret sebebiyle tutuklanmış olması insan hakları ihlali olduğu için, Ruslan Kotsaba’nın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyor.

– Çağrımız hem Ukraynalı yetkililere hem de onların diyalog ve müzakere halinde oldukları uluslararası ortaklarına yöneliktir. Askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkı da dahil olmak üzere Ukrayna’da insan haklarına saygı, mevcut bütün problemlerin çözümünde merkezde olmalıdır.

Kaynak: EBCO

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org