EBCO, Ukraynalı vicdani retçi Ruslan Kotsaba aleyhindeki tüm suçlamaların düşürülmesi çağrısında bulundu

Avrupa Vicdani Ret Bürosu adına Başkan Alexia Tsouni, Mahkemeye açık bir mektup yollayarak, BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 18. ve 19. Maddeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşme’nin 9. ve 10. maddelerini hatırlatarak Kotsaba aleyhindeki cezai kovuşturmanın sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Brüksel 8-12-2020 – Mahkemeye AÇIK MEKTUP – EBCO, Ruslan Kotsaba’ya yönelik tüm suçlamaların düşürülmesi çağrısında bulundu

AÇIK MEKTUP Kime: Court Stadtrayongericht Kolomyja, Gebiet Iwano-Frankiwsk 78200 Kolomyja, Hruschewskyj-Prospekt 29 E-Posta: [email protected]

Cc: Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komiseri, [email protected]

Başsavcılık Ofisi, [email protected] Ukrayna Güvenlik Servisi, [email protected]

Konu: EBCO, Ruslan Kotsaba Brüksel aleyhindeki tüm suçlamaların düşürülmesi çağrısında bulundu, 8 Aralık 2020

Sayın Saygıdeğer Mahkeme,

Avrupa Vicdani Ret Bürosu adına, Ukraynalı gazeteci, pasifist ve vicdani retçi Ruslan Kotsaba aleyhindeki cezai kovuşturmanın, sırf pasifist görüşlerini açıkça ifade ettiği için derhal ve koşulsuz olarak sona erdirilmesi çağrısında bulunmak için yazıyorum. Davasını, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 18. ve 19. Maddeleri ve Sözleşme’nin 9. ve 10. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi.

Ruslan Kotsaba ile dayanışmamızı ifade ediyor ve üye kuruluşumuz Ukrayna Pasifist Hareketi’nin aktivistleri de dahil olmak üzere Ukrayna’daki tüm pasifistlerin fikirlerini özgürce ifade edebilmelerini ve şiddet içermeyen faaliyetlerini sürdürmelerini korumanızı istiyoruz. Ayrıca Avrupa ve uluslararası standartlara ve diğerlerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından belirlenen standartlara göre askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını korumanızı tavsiye ediyoruz.

Saygılarımla,

Alexia Tsouni

EBCO Başkanı

Kaynak: EBCO

**

Ruslan Kotsaba yeniden yargılanıyor


Kotsaba zaten 524 gün hapis yattı ve ardından 2016’da beraat etti. Savcı, mahkemeden Kotsaba’ya 13 yıl hapis cezası vermesini ve malına el koymasını istedi – WRI

**

Ukrayna Pasifist Hareketi, pasifist Ruslan Kotsaba’nın siyasi kovuşturmasına ilişkin açıklama


10 Aralık 2020, Kolomyya’daki mahkeme, 2015’te Doğu Ukrayna’daki silahlı çatışma için seferberliği boykot çağrısı yapan bir video blog yayınlayan gazeteci ve pasifist Ruslan Kotsaba’nın ceza davasında duruşmalar planladı.

Kotsaba, Uluslararası Af Örgütü tarafından vatana ihanet etmek ve askeri operasyonları engellemekle, 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilen suçlarla suçlandı, tutuklandı ve vicdan mahkumu ilan edildi. 524 gün süren tutuklama ve skandal bir duruşmanın ardından Ivano-Frankivsk Oblast Temyiz Mahkemesi tarafından beraat ettirildi ve mahkeme salonunda serbest bırakıldı. Ancak, Hukuk ve Ceza Davaları Yüksek İhtisas Mahkemesi 2017’de beraat kararını bozdu ve yeniden yargılama kararı aldı.

Sonra birkaç yargıç ve yerel mahkeme davadan çekildi; mahkeme daha fazla soruşturma için resmi suçlamanın iade edilmesini emretti, ancak karar temyiz mahkemesi tarafından bozuldu; ve şimdi yargıçlar Kalyniuk, Berkeshuk ve Veselov, Ruslan’ın video blogunun sözde siyasi etkisinin 58 tanığını inceleyecek ve kararlarını verecek.

Ukrayna Pasifist Hareketi, savaş karşıtı görüşlerini ifade ettiği için Ruslan Kotsaba’nın siyasi amaçlı yargılanmasını kınadı. Ukrayna hükümetinden pasifistlere yönelik baskıları durdurmasını talep ediyoruz. Ayrıca Ukrayna’da ve dünya çapında sivil toplumu, Ukrayna’da barış, düşünce ve ifade özgürlüğüne insan haklarını desteklemek için sesler yükseltmeye çağırıyoruz.

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org