Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Maocu gerillalarla ateşkes ilan etti

On yıllardır süren çatışmaları bitirmenin kendi ‘hayali’ olduğunu söyleyen Rodrigo Duterte, 6 yıllık görev süresi bitmeden önce ‘kalıcı bir barış sağlamak’ istediğini duyurdu.

‘Filipinli Trump’ gerillalarla ateşkes ilan etti

26.07.2016
Filipinler Devlet Başkanı Duterte, göreve geldikten sonraki ilk ulusa sesleniş konuşmasında Norveç’te başlayacak barış görüşmelerinden bahsederek, Maocu gerillalarla ateşkes ilan edildiğini açıkladı.

SoL’un haberine göre, on yıllardır süren çatışmaları bitirmenin kendi ‘hayali’ olduğunu söyleyen Rodrigo Duterte, 6 yıllık görev süresi bitmeden önce ‘kalıcı bir barış sağlamak’ istediğini duyurdu.

1980’lerde 26 bin kadar üyesi olan Yeni Halk Ordusu’nun, 4 binden az savaşçısı kaldığı düşünülürken, buna karşın örgütün aldığı desteğin hâlâ sürmekte olduğu bildiriliyor.

Duterte, seçimler sırasında da kendisinden önceki devlet başkanlarını eleştirmiş ve şiddetin durması gerektiğini söylemişti.

Filipinler Cumhuriyeti’nin 16. lideri seçilen 71 yaşındaki Rodrigo ‘Digong’ Duterte, seçim kampanyası süresince tercih ettiği söylem ABD’nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’a benzediği için ‘Filipinli Trump’ olarak adlandırılıyor.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org