Filipinler’de MORO ile süren 40 yıllık savaş resmen bitti

Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güney bölgesinde 40 yıla yakın devam eden ayaklanmada yaklaşık 120 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Filipinler’de hükümet ve Müslüman azınlık nihai imzayı attı

DIŞ HABERLER SERVİSİ
28 Mart 2014, Cuma
Güneydoğu Asya ülkelerinden Filipinler’de 1972’den bu yana 120 binden fazla insanın hayatına mâl olan çatışmaların ardından hükümet ile özgürlük mücadelesi veren Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında nihai barış anlaşması dün imzalandı.

Filipinler’de hükümet ile kırk yılı aşkın bir süredir özgürlük mücadelesi veren Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) arasında yıllardır süren barış görüşmelerinde nihai anlaşmaya dün imza atıldı. MİKC’nin silah bırakmasına karşılık ülkenin güneyindeki Mindanao bölgesinde geniş yetkilere sahip bir özerk bölgenin kurulmasını öngören anlaşmanın imza töreni, başkent Manila’daki başkanlık sarayında gerçekleşti. Nihai anlaşmayı hükümet adına Devlet Başkanı Benigno Aquino III imzaladı. Törene MİKC’nin gerilla komutanlarının ve 2001 yılında başlayan müzakerelere aracılık eden Malezya Başbakanı Necib Razak’ın yanı sıra yaklaşık bin kişi katıldı. Anlaşmayı kutlamak üzere binlerce Filipinli Müslüman sokağa dökülürken, pek çok kişi gözyaşlarına hâkim olamadı. Ülkenin yüzde 90’ını oluşturan Hıristiyanları temsil eden Filipinler Katolik Piskoposlar Konferansı da anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güney bölgesinde 40 yıla yakın devam eden ayaklanmada yaklaşık 120 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Anlaşmaya göre MİKC’nin silahsızlanması 2016’ya kadar sağlanacak ve ‘Bangsamoro’ olarak isimlendirilen yeni özerk bölgede bu tarihte genel seçim yapılacak. MİKC’ye ait 11 bin kişilik silahlı gücün yanı sıra diğer silahlı gruplar da tasfiye edilecek ve sivil polis gücü kurulacak. Ancak müzakerelere karşı olan daha radikal ve küçük Müslüman grupların, şiddet olaylarını sürdüreceği ve anlaşmanın uygulanmasını engellemeye çalışacağı belirtiliyor.

zaman.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org