Filipinler Komünist Partisi, liderlerinin serbest bırakılmasıyla ateşkes ilan etti

Norveç’in başkenti Oslo’da 22-26 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek görüşmelerle, tek taraflı ateşkesin yerel saatle pazar günü 00.01’den, 27 Ağustos 23.59’a kadar sürmesi bekleniyor.

Filipinler’de komünist isyancılar tek taraflı ateşkes ilan etti

19 Ağustos 2016 Cuma
Filipinler’de, cezaevindeki bazı komünistlerin barış görüşmeleri için serbest bırakılmasının ardından tek taraflı ateşkes ilan edildi

Filipinler’de komünist isyancılar, hapisteki bazı üyelerinin gelecek hafta hükümetle yeniden başlayacak barış görüşmelerine katılmak üzere salıverilmesinin ardından tek taraflı ateşkes ilan etti.

Filipinler Komünist Partisi’nin (CPP) ve silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu (NPA) tarafından yapılan açıklamada, NPA’nın siyasi kanadı Ulusal Demokratik Cephe (NDF) ve hükümet arasındaki resmi görüşmelerin yeniden başlatılmasını “kutlamak ve desteklemek” adına ateşkes ilan ettikleri belirtildi.

Bir bölge mahkemesinin bugün erken saatlerde, CPP-NPA’nın lideri olmakla suçlanan Benito ve Wilma Tiamzon çiftini geçici olarak serbest bırakmasıyla, müzakerelere katılmak üzere salıverilenlerin sayısı 19’a yükseldi.

Benito, ABS-CBN’ye yaptığı açıklamada, “Bizim serbest bırakılmamız iyi niyet ölçüsüdür ve barış görüşmeleri için gerekli ortamın sağlanmasına olanak sağlamaktadır. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’ye serbest bırakılmamız için verdiği emirden ötürü teşekkür ediyoruz. CPP ve NPA, barış görüşmelerini desteklemek adına, tüm siyasi suçluların salıverilmesinin tamamlanması üzerine yapılacak daha uzun bir ateşkes ihtimalini görüşmeye açık.” dedi.

Norveç’in başkenti Oslo’da 22-26 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek görüşmelerle, tek taraflı ateşkesin yerel saatle pazar günü 00.01’den, 27 Ağustos 23.59’a kadar sürmesi bekleniyor.

Öte yandan, CPP’nin, görüşmeler sırasında, Duterte’ye sunmak üzere, tüm siyasi suçluların salıverilmesini içeren genel af konusunda bir öneri hazırlamaya çalıştığı kaydedildi.

Yerel medyada yer alan haberlerde, komünist gruplar tarafından yapılan açıklama, Devlet Başkanı Duterte’nin, “Filipinler’deki iç savaşın köklerine yönelerek barış görüşmelerini ilerletmek ve hızlandırmak adına gösterdiği kararlı çabalarının karşılığı” olarak değerlendirildi.

Komünist grupların 500’den fazla üyesi hala tutuklu bulunuyor.

Filipinler hükümetiyle komünist isyancılar arasında barış görüşmelerine dönüşmesi beklenen gayriresmi ön görüşme haziran ayında Norveç’in Oslo kentinde düzenlenmişti.

Devlet Başkanı Duterte, 25 Temmuz’da Filipinler Kongresi’nde yaptığı ilk ulusa sesleniş konuşmasında, komünist isyancılara karşı tek taraflı ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurarak, altı yıllık görev süresi bitmeden kalıcı barışa ulaşılmasını istediğini belirtmişti.

Duterte, 30 Temmuz’da da isyancılara ateşkes ilan etmeleri için verdiği sürenin dolması sonucu kendisi tarafından ilan edilen tek taraflı ateşkesin iptal edildiğini duyurmuştu.

CPP ve silahlı kanadı NPA, ülkede 1969’dan bu yana saldırılar düzenliyor. Asya’nın en uzun soluklu direniş hareketlerinden biri kabul edilen örgütün silahlı eylemlerinde resmi rakamlara göre 40 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Taraflar arasında süren barış görüşmeleri, hükümetin tutuklu isyancıları serbest bırakmayı reddetmesi üzerine Şubat 2013’te sona ermişti.
Örgüte mensup 4 bine yakın militanın bulunduğu Filipinler’de mayıs ayında yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan ve 30 Haziran’da görevine başlayan Duterte, seçildikten hemen sonra Filipinler Komünist Partisi üyelerine kabinede yer verebileceğini ve Ebu Seyyaf örgütü ile görüşebileceğini açıklamıştı.
Hükümet yetkilileri, isyancı liderleriyle görüşmüş, taraflar birkaç ay için barış görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda anlaşmıştı.

NPA’nın Avrupa’da bulunan liderlerinden Jose Mario Sison’un, Duterte ile görüşmek için yakında Filipinler’i ziyaret edeceği belirtiliyor.

AA
Haber Türk

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org