Hükümet, VR-DER’in ‘Vicdani Ret Hakkı’ talebini ilerisi için ‘not etti’!..

“konu ettiğiniz görüş ve öneriler ile ilgili bir çalışma bulunmamakla birlikte ileride yapılacak kanun yapım çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edilmiştir”

Vicdani Ret Derneği (VR-DER) avukatı Davut Erkan, Nisan ayı içerisinde, Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na vicdani ret hakkının yasal olarak düzenlenmemesinden kaynaklı hak ihlalleri ile ilgili başvuruda bulunmuş, Türkiye İnsan Hakları Kurumu konuyu Hükümete havale etmişti.

Adalet Bakanlığı, Erkan’a gönderdiği cevabi yazıda; “zorunlu askerlik hizmeti yükümlülüğünü yerine getirmeyi vicdani nedenlerle reddetmeniz dolayısıyla maruz kaldığınız hak ihlallerinin giderilmesi talebinizi içeren, bila tarihli dilekçeniz incelenmiştir. Dilekçenize konu ettiğiniz görüş ve öneriler ile ilgili bir çalışma bulunmamakla birlikte ileride yapılacak kanun yapım çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edilmiştir” dedi.

Bakanlığın yazısı:

Kimden: Kanunlar Genel Müdürlüğü
Tarih: 5 Ağustos 2014 10:51:40 GMT+3
Kime:
Konu: Dilekçe

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Kanunlar Genel Müdürlüğü

Sayı: 94580662/2013-622.01-556/773/6935 05/08/2014

Konu: Dilekçe

Sayın Davut ERKAN
[email protected]

Türkiye İnsan Hakları Kurumuna gönderdiğiniz ve ilgisi nedeniyle Genel Müdürlüğümüze iletilen, zorunlu askerlik hizmeti yükümlülüğünü yerine getirmeyi vicdani nedenlerle reddetmeniz dolayısıyla maruz kaldığınız hak ihlallerinin giderilmesi talebinizi içeren, bila tarihli dilekçeniz incelenmiştir.

Dilekçenize konu ettiğiniz görüş ve öneriler ile ilgili bir çalışma bulunmamakla birlikte ileride yapılacak kanun yapım çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edilmiştir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Bakan a.
Tetkik Hâkimi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org