Kıbrıslı vicdani retçilerin yargılanmasına bugün devam edilecek

Kuzey Kıbrıs’ta zorunlu seferberlik uygulamasına katılmayı reddeden vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı ve Hilmi Hami’nin yargılanmasına bugün (26 Kasım) saat 14:00’de Askeri Mahkeme’de devam edilecek.

Kuzey Kıbrıs’ta Vicdani Retçilerin Yargılanması Sürüyor

Zorunlu seferberlik uygulamasına katılmayı reddeden vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı ve Hilmi Hami’nin yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 26 Kasım 2015, Perşembe 12:33
Kuzey Kıbrıs’ta vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı ve Hilmi Hami’nin yargılanmasına bugün devam edilecek.

Haluk Selam Tufanlı ve Hilmi Hami, bugün saat 14.00’te Lefkoşa’da askeri mahkemede hakim karşısına çıkacak.

Kıbrıs Vicdani Ret İnisiyatifi, tüm anti-militaristleri ve barış aktivistlerini, 26 Kasım, Perşembe günü, saat 14:00’de Askeri Mahkeme önünde buluşmaya çağırdı.

Tufanlı 4 Aralık 2014’te Askeri Mahkemede yargılandığı davada 10 gün hapis cezası almıştı.

Uluslararası Af Örgütü, 5 Aralık 2014’te Haluk Selam Tufanlı’yı sadece zorunlu askeri hizmete karşı vicdani ret hakkını uyguladığı için tutuklanan bir düşünce mahkumu olarak kabul etttiğini belirterek acil eylem çağrısında bulunmuştu.

Yılda bir gün gün zorunlu seferberlik

Tufanlı 2009’da zorunlu askerlik yaptıktan sonra Kuzey Kıbrıs’ta yılda bir gün zorunlu seferberlik uygulamalarına katılmayı reddetti.

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP)Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, Kuzey Kıbrıs’ta zorunlu askerlik uygulamasını bianet’e şöyle anlatmıştı:

* Askerliğini yapan herkesi 40 yaşına kadar 5-6 periyoda bölerek yılda bir kez seferberliğe çağırıyorlar.

* Önceden nerede, hangi birlikte, hangi görevle askerlik yaptıysanız yine oraya gidip askeri üniformayı giyip bir günlük askerlik yapıyorsunuz.

* Burada önemli olan şu: Siz orada o kapıdan giriyorsunuz ve üniformayı giyip elinize silahı alıyorsunuz. Bir gün de olsa, bu her yıl tekrarlanan bir savaş hazırlığıdır. Sizi devamlı olarak savaş olabilir paranoyasıyla teyakkuz halinde tutmaya çalışıyorlar.

* Sadece insanlar değil, askeriye tarafından kayda alınmış cip, kamyonet gibi araçlar da seferberlikte çağrılıyor.

* Oraya gittiğiniz zaman uygun adım yürümek, atış talimi yapmak gibi şeylerin yanı sıra askerlikte hangi görevde yer aldıysanız, o görevleri tekrar hatırlıyorsunuz. Ancak yaşını başını almış insanlar karşısında komutanların çok da sözü geçmiyor.

* Bu durum Güney Kıbrıs’ta da var. Ancak orada yılda üç-dört gün sürüyor. (EKN)

http://bianet.org/bianet/vicdani-ret/169588-kuzey-kibris-ta-vicdani-retcilerin-yargilanmasi-suruyor

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org