Kobanê nöbeti tutulan Mehser köyünden vicdani ret çağrısı

Roboski’de yaşayan barış aktivistleri, direniş nöbeti tuttukları sınırın sıfır noktasından herkesi vicdani ret hakkını kullanmaya çağırdı. Yannis V. Yaylalı, “Roboski’nin katilleri kimse Kobanê katilleri de aynı anlayış ve kesimdir” dedi.

‘Roboski’den Kobanê’ye katiller aynı’

URFA 07.12.2014 12:53:05
Roboski’de yaşayan barış aktivistleri Kobanê nöbeti tuttukları Mehser köyünden, herkesi vicdani ret hakkını kullanmaya çağırdı.

Türk savaş uçakları tarafından bombalanan ve çoğu çocuk 34 Kürt gencinin katledildiği Şırnak’ın Uludere (Qilaban) ilçesi Roboski köyünde yaklaşık 2 yıldır ikamet eden barış aktivistleri Meral Geylani ve Yannis V Yaylalı, Kobanê nöbet eyleminin sürdüğü Mehser köyünde nöbet eylemine devam ediyor. Aktivistler sınır hattında direniş nöbetçileriyle birlikte basın açıklaması yaparak vicdani ret çağrısı yaptı.

‘AYNI ANLAYIŞ’

“Roboski katliamının 3’üncü yıldönümünde vicdani ret çağrısı, askere gitme kardeşkanı dökme” pankartı açan aktivistler ve nöbet eylemcileri adına açıklamayı Yannis V Yaylalı yaptı. Yaklaşık 2 aydır Kobanê halkının yanında durmak adına sınırda olduklarını söyleyen Yaylalı, “Roboski’nin katilleri kimse Kobanê katillerinin de aynı anlayış ve kesim olduğuna inanıyoruz” dedi.

VİCDANİ RET ÇAĞRISI

Roboski katliamının “devletin suçüstü” yakalandığı bir katliam olduğunu ifade eden Yaylalı, şunları belirtti: “Katillerin yakasını bırakmayacağız. Faillerin uluslar arası savaş suçları mahkemesinde yargılanması için mücadele edeceğiz. Roboski katliamının katillerinin kimler olduğunu dost düşman herkes bilmektedir. Roboski’de katillere en iyi cevap niteliğinde olan vicdani ret hakkını kullanmaya, bu kirli savaşı sonlandırmak için herkesi vicdani redde çağırıyoruz.”

http://www.firatnews.com/news/guncel/roboski-den-kobane-ye-katiller-ayni.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org