Marketteki etiketleri değiştirdiği için tutuklanan Rus savaş karşıtına 10 yıl hapis cezası verilebilir! Destek OL!

Aleksandra Skoçilenko, Rusya’da yaşayan bir sanatçı. Savaşa karşı bir insan olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline sessiz kalmak istemedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı çıktığı için hapsedildi

Rusya’da bir marketteki ürünlerin fiyat etiketlerini, Ukrayna işgaline dair bilgi notlarıyla değiştirdiği için tutuklanan Aleksandra 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıya!

Aleksandra Skoçilenko, Rusya’da yaşayan bir sanatçı. Savaşa karşı bir insan olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline sessiz kalmak istemedi.

Savaşa karşı barışçıl bir protesto yapmak isteyen Aleksandra’nın aklına bir fikir geldi: Bir markette ürünlerin fiyat etiketlerinin üzerine Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında gerçek bilgiler içeren küçük kağıtlar yapıştıracaktı. Bu eylemini 31 Mart 2022’de Saint Petersburg’da gerçekleştirdi. 11 Nisan 2022 günü, sabah erken saatlerde polis tarafından gözaltına alındı. Aleksandra o günden beri korkunç koşullarda tutuklu yargılanıyor ve suçlu bulunduğu takdirde 10 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir.

Aleksandra hakkındaki suçlama “Rusya Federasyonu’nun Silahlı Kuvvetleri’ni kullanması hakkında kasten yanlış bilgi yaymak”. Bu suç, Rusya Hükümeti tarafından Mart 2022’de, Rusya halkının Ukrayna’nın işgalini eleştirmesini engellemek için ceza kanununa alelacele eklendi. Bu madde kapsamında onlarca kişi gözaltına alındı.

Bir insanın, barışçıl protesto hakkını kullandığı için yargılanması kabul edilemez. Birlikte Aleksandra’nın ve adaletsizliğe uğrayan, susturulmak istenen tüm hak savunucularının sesi olmalıyız! Rusya, Aleksandra’yı hemen serbest bırakmalı. Kampanyamıza imzacı ol!

Aleksandra için daha fazlasını yapmak istersen:

Birlikte Aleksandra’ya moral verelim!

Dünyanın bambaşka bir noktasında, hiç tanımadığı birinin onunla dayanışma içinde olduğunu bilmek Aleksandra’ya moral verecektir. Ona bir umut mesajı yaz ve gönder. Aleksandra, kedileri, müziği ve sanatı çok seviyor, belki mesajına bu konularla ilgili cümleler de eklersin.

Aleksandra’ya dayanışma mesajı iletmek istersen:

Facebook: https://www.facebook.com/sasha.skochilenko
Instagram: @skochilenko

Mektup adresi:
Aleksandra Skochilenko
Write for Rights
Amnesty International
1 Easton Street,
London,
WC1X 0DW

Kaynak: Uluslararası Af Örgütü

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org