Onlarca ülkede on binlerce kişi Kobanê için sokağa çıktı

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde yapılan uluslararası eylem çağrısı kapsamında Avrupa’dan Asya’ya kadar onlarca ülkede halklar Kobanê için sokağa çıktı, destek eylemlerine on binlerce kişi katıldı.

Dünya halkları Kobanê için ayağa kalktı

1 Kasım Kobanê Günü dolayısıyla dünyanın dört bir tarafında eylemler düzenlendi. Avrupa’dan Asya’ya kadar onlarca ülkede halklar Kobanê için sokağa çıktı, destek eylemlerine on binlerce kişi katıldı.

Etkin Haber Ajansı / 01 Kasım 2014 Cumartesi, 18:57
HABER MERKEZİ- 1 Kasım Kobanê Günü dolayısıyla dünyanın dört bir tarafında eylemler düzenlendi. Avrupa’dan Asya’ya kadar onlarca ülkede halklar Kobanê için sokağa çıktı, destek eylemlerine on binlerce kişi katıldı.

İtalya’nın Bologna, Milan, Roma ve Torino kentlerinde Kobane’ye destek eylemleri düzenlendi. Roma’da halk, Dell Esquilino Meydanı’nda toplanırken Torino’da Castello Meydanı’nda eylem yapıldı.

Fransa’nın başkenti Paris’te Bastille Meydanı’nda toplanan binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

İngiltere’nin Londra kentinde halk, Trafalgar Meydanı’nda toplanırken, Manchester kentinde All Saints Park’ta bir araya gelen binlerce kişi Kobanê’ye destek yürüyüşü gerçekleştirdi.

Kobanê ile dayanışmak için İsveç’in Stockholm kentinde bulunan Humlegarden Parkı’nda kitle gösterisi yapıldı.

Yunanistan’ın Atina, Bulgaristan’ın Sofya, Hollanda’nın Lahey, Almanya’nın Hanburg, Nümberg ve Bilafat, Portekiz’in Lizbon, Avusturya’nın Graz, İspanya’nın özerk bölgelerinden Katalonya’da Bilbao ve Valensiya kentleri, Belçika’da Brüksel, Çek Cumhuriyeti’nde Prag ve İsviçre’nin Zürih kentlerinde binlerce kişi Kobanê’nin yanında olduklarını düzenledikleri eylemler ile ifade etti.

Avusturalya’nın Melbourne ve Sidney kentleri de Kobane direnişinin selamlandığı kentler arasında yer aldı.

Toplumsal muhalefetin radikal İslamcı çevreler ve NATO baskısı arasında cendereye alındığı Afganistan’da halk, Dünya Kobanê Günü ile yeniden hayat buldu. Afganistan’ın 7 eyaletinde eş zamanlı eylemler düzenlendi, IŞİD çetesi lanetlendi. Afganistan Dayanışma Partisi’nin (SPA) öncülüğünde gerçekleştirilen eylemler Herat, Farah, Nangarhar, Balkh, Takhar, Nimruz ve Bamyan eyaletlerinde kitlesel geçti.

Hindistan’ın 6 merkezinde de Kobanê ile dayanışma ve IŞİD karşıtı mitingler düzenlendi.

etha.com.tr

**

Kürt halkı Kobanê için sokaklara döküldü

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla yapılan eylem çağrısı Kürt illerinde büyük bir karşılık buldu, on binlerce kişi sokaklara çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 01 Kasım 2014 Cumartesi, 18:23
HABER MERKEZİ- Kürt halkı, katliamcı IŞİD kuşatması altında 48 gündür tarihi bir direniş sergileyen Kobanê’ye ses verdi. 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla yapılan eylem çağrısı Kürt illerinde büyük karşılık buldu, on binlerce kişi sokaklara çıktı.

VAN

Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırılarına karşı bugün yapılan en kitlesel eylemlerden biri Van’da gerçekleştirildi. Van Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Sebze Hali yanında toplanan on binlerce kişi, önlerine kurulan polis barikatını aşarak 10 kilometre uzaklıktaki Musa Anter Parkı’na ulaştı. “Kobanê düşmez, devrim bitmez” yazılı pankart açılan eylemde Van halkı Kobanê direnişine desteğin süreceği mesajı verdi. Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Abdüllatif Tül, Kobanê’deki direnişin insanlığın geleceğini belirterek, “Geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

ANTEP

Antep’te Kobanê Dayanışma Platformu öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Kırkayak Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi “1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü selamlıyoruz” yazılı pankart açarak Yeşilsu Parkı’na yürüdü. HDP İl Eş Başkanı Mehmet Karayılan yaptığı açıklamada, “Kobani sadece Kürt halkının değil, özgürlükten, barıştan, eşitlikten yana bütün insanları ilgilendiriyor. Çünkü orada IŞİD vahşetine karşı bir insanlık direnişi veriliyor” dedi. Eylemde Ermenek ve Bartın’da yaşanan iş cinayetlerine de tepki gösterildi.

MARDİN

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Newroz alanında toplanan binlerce kişi “Kobanê IŞİD’e mezar olacak” sloganları attı. Sabah saatlerinden itibaren kepenklerin açılmadığı ilçede hayat Kobanê için durdu. Kobanê’den gelen Nefiya Mahmut eylemde yaptığı konuşmada, “Kobanê bugün tek parça olmuş ve büyük bir mücadele sergilemektedir. Kürt halkını böldüklerini düşünenlerde bugün gördüler ki Kürt halkı tek yürekle yan yana IŞİD çetelerine karşı savaşmaktadır” dedi.

ŞIRNAK

Şırnak kent merkezinde yapılmak istenen yürüyüşe polis gaz bombasıyla saldırdı. Saldırıya rağmen eylemden vazgeçmeyen halk, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Kobanê direnişini selamladı. Cizre halkı da Cudi mahallesinde toplanarak Kobanê direnişini destekleyen sloganlarla otogara kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Silopi’de DBP binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, “IŞİD sarı mekaplılara yenilecek” yazılı dövizler taşıyarak ilçe merkezine kadar yürüyüş yaptı. Şırnak’ın İdil ilçesinde de on bine yakın kişi Kobanê için Aşitî Parkı’nda eylem yaptı. Kitlenin çarşı merkezine doğru yürümesine izin vermeyen polisler ile gençler arasında çatışma çıktı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da kent merkezinin yanı sıra çok sayıda ilçede de eylemler vardı. Çınar’da 1 Kasım Dünya Kobanê Günü nedeniyle yapılan açıklamada, AKP Hükümeti’ne IŞİD çetesine verdiği destekten vazgeçmeye çağrısı yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren kepenklerin açılmadığı Dicle ilçesinde de Çeşme Meydanı’nda eylem yapıldı. Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde de yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşler yapıldı.

SİİRT

Siirt’teki Kobanê eylemlerinin merkezi YPG savaşçısı Ercan Kaya (Gelhat Gabar) ile Abdullah Nas (Mîran Duderî) için taziye kurulan Orhan Doğan Parkı oldu. DBP binası önünden toplanan kitle sloganlarla yürüyüş yaptı.

BİNGÖL

HDP ve DBP il örgütlerinin çağrısıyla yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Bunun üzerine DBP binası önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamanın ardından kitle Bingöl Üniversitesi Öğrencileri Derneği tarafından Havuzbaşı Düğün Salonu’nda düzenlenen Kobanê ile dayanışma etkinliğine katıldı.

ADIYAMAN

Adıyaman’da İtfaiye Müdürlüğü önünde bir araya gelen binlerce kişi, “Dünya halklarının direnişi Kobanê’de zaferle sonuçlanacaktır” yazılı pankart açarak Demokrasi Parkı’na yürüyüş yaptı. Yoğun polis ablukası altında yapılan eylemde sık sık “Kobanê IŞİD’e mezar olacak” sloganı atıldı.

etha.com.tr

**

İstanbul’da binlerce kişi Kobanê için yürüdü

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Taksim Tünel’de toplanan binlerce kişi Galatasaray’a yürüyüş yaptı, Kobanê’nin yanında olduklarını haykırdı.

Etkin Haber Ajansı / 01 Kasım 2014 Cumartesi, 17:10
İSTANBUL- İstanbul Kobanê Dayanışması, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Taksim Tünel’den Galatasaray’a yürüyüş düzenledi.

“IŞİD’e desteğe son. Kobanê’ye yardım koridoru açılsın”, “1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde dünya Kobanê için ayakta” yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi sık sık “Kobanê’de düşene dövüşene bin selam”, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Kobanê IŞİD’e mezar olacak” ve “Her yer Kobanê her yer direniş” sloganları attı.

Yürüyüşe İstanbul Kobanê Dayanışması bileşenleri bayraklarıyla katılırken eylemde Serekaniye’de yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Serkan Tosun ile Kobanê’de yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Suphi Nejat Ağırnaslı’nın resimlerinin oluduğu flamalar ile IŞİD çetelerine karşı feda eylemi gerçekleştiren Arin Mirkan’ın fotoğrafları taşındı.

Yürüyüşe HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel ile SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, EHP Genel Başkanı Oya Ersoy, HDP İl Eşbaşkanı Şamil Altan, DBP İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül de katıldı.

Galatasaray Lisesi önüne kadar süren yürüyüşün ardından söz alan HDP Milletvekili Tüzel, 48 gündür Kobanê’de direnenleri selamladı. Katliamcı IŞİD çetelerine karşı sokaklarda olduklarını belirten Tüzel, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Kobanê halklarıyla dayanışmayı kabul etmediğini söyledi. “Halklar IŞİD’i lanetlerken AKP IŞİD’i destekliyor” diye konuşan Tüzel, AKP’nin bugün sokağa çıkanları tehdit ettiğini kaydetti. Başbakan Davutoğlu’nu eleştiren Tüzel, “Bizde diyoruz ki; utanın, utanın, utanın. Biz illede barış diyoruz. Barış demek Kobanê’nin Rojava’nın statüsünü tanımak demektir” diye konuştu.

Eylemde söz alan HDP Milletvekili Tuncel ise 1 Kasım Dünya Kobanê Günü çağrılarına destek olanlara teşekkür etti. 1 Kasım çağrısı nedeniyle AKP hükümetinin ortamı terörize etmeye çalıştığını belirten Tuncel, “Bu halk ne olursa olsun sokağa çıkacak, haklı mücadelesini sürdürecek. Biz sadece Kobanê için değil Ortadoğu’nun barışı için bugün buradayız. Barışın yolu Kobanê’den geçer. Türkiye’deki çözüm süreci ile de direkt ilgilidir” dedi.

İstanbul Kobanê Dayanışması adına söz alan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç de, AKP’nin Kobanê’de yürüttüğü rolün uğursuz olduğunu söyledi. Bölgede yürütülen savaş politikalarını asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Mengüç, taleplerini şöyle sıraladı: “IŞİD’e yapılan her türlü destek kesilsin. Kobanê’ye her türlü yardımın geçmesi için koridor açılsın. Rojava’nın statüsü tanınsın. Savaş ve işgal tezkeresi geri çekilsin” diye konuştu.

Eylem atılan sloganlar ile sona erdi.

etha.com.tr

**

Suruç’ta onbinler insan zinciri oluşturdu

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde yapılan uluslararası eylem çağrısı kapsamında Suruç sınırında onbinlerce kişi bir araya geldi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Kasım 2014 Cumartesi, 16:15
URFA- 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla IŞİD çetelerinin geçişlerini engellemek için nöbet tutulan Urfa’nın Suruç ilçesinde onbinlerce kişinin katılımıyla insan zinciri oluşturuldu. İstanbul Kobanê Dayanışması üyeleri de sınır nöbetinde yerini aldı.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde yapılan uluslararası eylem çağrısı kapsamında, Suruç’ta onbinlerce kişi bir araya geldi.

‘DİREN KOBANÊ SENİNLEYİZ’

Aralarında HDP, ESP, ÖDP, Halkevleri, KESK, TMMOB ve İHD’nin de olduğu İstanbul Kobanê Dayanışması’nın organizasyonuyla düzenlenen ziyaret kapsamında yola çıkan iki otobüs engellemelere rağmen Suruç’a ulaştı. İstanbul’dan gelen heyette Serêkaniyê’de ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Serkan Tosun’un babası Niyazi Tosun da yer aldı. HDP Milletvekili İbrahim Binici ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile DBP yöneticileri tarafından karşılanan kitle bilgi aldıktan sonra sınır hattında düzenlenen yürüyüşe katılmak üzere Mehser Köyü’ne geçti.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın çok sayıda kentinden Suruç’a gelen onbinlerce kişi de Dewşan Köyü’nde toplanarak, Mehser Köyü’ne yürüdü. “Biji berxwedane Kobanê” ve “Diren Kobanê seninleyiz” sloganları atan onbinlerce kişi Kobanê’de ölümsüzleşen Arin Mirkan’ın resimlerini taşıdı. Mehser Köyü’nde bir araya gelen binlerce kişi el ele vererek yüzlerini sınırın öte yanında bulunan Kobanê’ye döndü. Sloganlar atarak seslerini Kobanê’de direnenlere duyurmaya çalıştı.

TUĞLUK: AKP HALA IŞİD’E DESTEK VERİYOR

Kobanê’de yaşamını yitiren savaşçıların anısına saygı duruşu yapılan etkinlikte, kitleye seslenen Van Milletvekili Aysel Tuğluk, onlarca ülkede, binlerce şehirde bugün yüzbinlerce kişinin Kobanê direnişini selamlamak için sokağa çıktığını belirtti, IŞİD çetelerine karşı insanlık mücadelesi yürütürken ölümsüzleşen YPG/YPJ savaşçılarını andı. “Bugün onbinler ‘diren Kobanê seninleyiz’ diyor” şeklinde konuşan Tuğluk, bu direnişin barbarlığa karşı özgürlüğün, zulme karşı insanlığın direnişi
olduğunu kaydetti.

Kobanê’nin artık dünyaya mal olan bir direniş olduğunu belirten Tuğluk, “Bu nedenle bugün dünya tek yürek oldu, direniş dedi” diye belirtti. Kobanê’deki direniş nedeniyle uluslararası güçlerin yaşananları görmek zorunda kaldığını ifade eden Tuğluk, “Kobanê düşerse, insanlık kaybeder. ‘Kobanê düştü düşecek’ diyenlere, Kobanê düşmeyecek, Kobanê’yi düşüremeyeceksiniz diyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’den Peşmergeye karşı bir çok gücün direnişi tanımak zorunda kaldığını Tuğluk, ancak AKP’nin hala Kobanê’ye değil IŞİD’e destek verdiğini belirtti. Tuğluk, şöyle devam etti: “Sen IŞİD’e destek vererek Kobanê’ye en büyük komployu kurdun. Kobanê yoksa çözüm süreci de yoktur. Sen Kürtlerle barışacak mısın, savaşacak mısın, karar ver.”

Tuğluk, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın HDP başta olmak üzere Kobanê’ye destek verenleri tehdit ettiğini hatırlatarak, “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Kobanê için demokratik direnişimizi sürdüreceğiz. Eninde sonunda bu insanlık savaşı kazanacak, Kobanê özgürleşecek. Arin Mirxan, Nejat Suphi Ağırnaslı şahsında Kobanê’nin özgürlüğü için ölümsüzleşen tüm savaşçıları anan Tuğluk, “Şehitlere saygı ve minnet duygularımı iletiyorum. Onlara sözümüzü Kobanê’yi özgürleştirerek tutacağız” diye konuştu.

Tuğluk, Kobanê’nin özgürleşmesini isteyen tüm halklara “24 saat Kobanê’yi savunacak şekilde hazır olmalıyız” diye seslendi, direnişi daha da büyüteceklerini söyledi.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla toplanan on binlerce kişinir Bexte köyündeki bekleyişi devam ediyor. Kitlenin bir kısmı diğer köylerdeki nöbetlerini sürdürmek için buradan ayrıldı. İstanbul heyeti, yürüyüş sonrası çadır kentleri ziyaret edecek ve sınırda tutulan direniş nöbetlerine katılacak. Suruç’a bugün Rojava’ya Destek ve Barışa Çağrı Projesi’nde yer alan 40 yazarı temsilen 10 kişilik bir heyet de ziyaret düzenledi.

KOBANÊ’DE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Kobanê’deki çatışmalar ise halen devam ediyor. Bexte köyünün hemen karşısında yer alan Kobanê’de süren çatışmalar rahatlıkla görülebiliyor.

etha.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org