Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz

30 Nisan’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde temyiz duruşması görülecek. İç hukuk açısından son nokta anlamına gelen bu duruşma öncesinde, yurtiçi ve yurtdışında, hem isyanımızı hem mücadelemizi bir kez daha pekiştiriyoruz.

Basın Açıklaması: Talebimiz çok açık; Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz.

12.04.2014
Tam on altı yıldır Pınar Selek ismi etrafında mahkeme kapılarında, toplantı salonlarında, sokaklarda ve meydanlarda bir adalet feryadı yükseltiyoruz. Bugün önce şunu haykırarak başlayalım. On altı yıl sonra gelen adalet, adalet değil; olsa olsa hayat hakkı ihlalinin fena halde gecikmiş telafisidir.

Çalmak çok büyük suç. Tam on altı yıldır sosyolog-yazar Pınar Selek’ten gıyabında örülen Mısır Çarşısı başlıklı devlet komplosuyla hayatı çalınıyor. 90ların o tekinsiz iç savaş döneminde neden bir türlü barışılamadığı sorusuyla çıktığı yolda göz altına alınan, Kürt hareketine ilişkin bilimsel araştırması yok edilip ağır işkencelerle maruz bırakılan Pınar Selek, üç kez beraat ettiği bir davadan müebbet hapse mahkum edildi. Böylelikle matematik denklemlerinin, akıl ve izanın, insaf ve vicdanın ve en başta da hukuk devletinin sonuna geldik dayandık.

Tam on altı yıldır işkence altında alınan ve mahkemede reddedilen ifadeler, sahte evraklar ve her türlü hukuk dışı müdahale ile taçlanan bu hukuk cinayetinde son perde bir mahkemenin kendi nihai beraat hükmünü bozmasıyla yaşandı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Şubat 2011’de vermiş olduğu nihai beraat kararını, yasaları çiğnemek pahasına yok saydı. 24 Ocak 2013 tarihli duruşmada ise mahkeme başkanının muhalefet şerhine rağmen, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi oy çokluğuyla Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi ve yakalama kararı çıkardı. Böylelikle sayısız bilir kişi raporu ile tüpgaz kaçağından olduğu belgelenmiş patlamayla ilgili ceza alan tek sanık, kendisine gözaltında patlamayla ilgili soru dahi sorulmayan Pınar Selek oldu!

Pınar Selek hakkında kırmızı bülten çıkarılması ve Fransa’dan iadesi talebinin basına servis şekli de kişilik katli operasyonuna delaletti. İnterpol söz konusu talebi reddederek talep dosyasının imha edilmesine karar verince bir oyun daha ifşa olmuş oldu.

Pınar Selek’e bu komplo 28 Şubat’ta devletin tabu addettiği konulara dokunanların, o ‘tehlikeli’ saflarda duranların andıçlandığı karanlık bir dönemde oynanmıştı. Bu dönemle topyekün ödeşiliyorsa, Pınar Selek’in ta o zamandan alacaklı olduğu adaletin çoktan tecelli etmesi gerekirdi. Öyle olmadı.

Bütün bu süreçte kitaplarını yazan, dünyanın her yerinde etkinliklere katılan ve Strassbourg Üniversitesi’nde olağanüstü mansiyonla doktorasını veren Pınar Selek kendi varlığını ve gülüşünü en büyük mücadeleye dönüştürdü. Şimdi bizler için de bir kez daha bu mücadelenin çevresinde kenetlenme zamanı. 30 Nisan’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde temyiz duruşması görülecek. İç hukuk açısından son nokta anlamına gelen bu duruşma öncesinde, yurtiçi ve yurtdışında, hem isyanımızı hem mücadelemizi bir kez daha pekiştiriyoruz.

Bir barış aktivistinden katliam sanığı yaratmaya çalışılan bu davayı, nice kirli oyunla dolu bu kritik dönemde hukukun ayaklar altına alındığı bütün siyasi davaların da ortak simgesi olarak görüyoruz. Mücadelemiz bir insan için değil, sistemin dışladığı ve bedel ödettiği herkesin hakkı için mücadele veren Pınar Selek’in şahsında hedef gösterilen bütün hayat değerlerimiz için.

Yargı makamlarının görevi, bugün tam aksi de yaşansa elbette siyasi değil hukuki kararlar vermek. Zira, hukukun hiçe sayıldığı bir ülkede hiç kimse güvende değildir. Güvende ve özgür değiliz.

Talebimiz çok açık: Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz. Arkadaşımız Pınar’ı da gülmek, dans etmek, isyan etmek, yaşamak, çalışmak ve aşık olmak üzere burada yanı başımızda istiyoruz. Hepsi bu kadar.

Hala Tanığız Platformu

Destekleyenler
Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınmaevi Derneği (AKDAM)
Ankara Feminist Kolektif
Antalya Pembe Caretta LGBTQ
Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu
Barış İçin Kadın Girişimi
Başkent Kadın Platformları Derneği
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST)
Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Kadın Komisyonu
Engelli Kadınlar Derneği
Ev-Ek-Sen
Flu Baykuş
Hala Tanığız Platformu
HDK Kadın Meclisi
Helsinki Yurttaşlar Dernegi
İzmir ÇEKEV
İzmir Amargi
İzmir Feminist Kolektif
KA.DER Ankara
KA.DER Genel Merkez
Kadın Dayanışma Vakfı
Kadınlarla Dayanışma Vakfı
KAMER Vakfı
Kaos GL
Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği
Keskesor LGBT
Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
Madimar
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Kadın Araştırmaları Kulübü (MSGSÜ KAK)
Muğla Kadın Dayanışma Grubu
Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)
Sosyalist Feminist Kolektif (SFK)
Türk Kadınlar Birliği
Türkiye Homenet Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar Dayanışma Ağı
Van Kadın Derneği
Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği
Yeşiller Sol Kadın
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
Amities Kurdes Lyon et Rhônes-Alpes (Lyon ve Rhone-Alpes Bölgesi Kürt Dostluk Derneği)
International Gay and Lesbian Human Rights Commission (IGLHRC)
“Women in Black against War”, London, branch of an international network.
Terre Des Femmes

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org