Pınar Selek’e verilen müebbet hapis cezası bozuldu!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sosyolog Pınar Selek hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu.
Davayı en başından beri takip eden Hala Tanığız Platformu da 11 Haziran saat 19:00’da Galatasaray’a yürümek üzere Tünel’de buluşma çağrısı yaptı.

Pınar Selek’in mahkumiyeti bozuldu

İSTANBUL 11.06.2014 09:51:43
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sosyolog Pınar Selek hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu.

Pınar Selek 1998 yılında 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı Mısır Çarşısı patlamasına ilişin yargılandığı davaya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu.

Yargıtay dairesinin, yerel mahkemenin kararın hukuki yanılgı sonucu verildiğinin belirlendiğine hükmederek, “sair yönleri incelenerek bozma kararı” verdiği bildirildi.

Pınar Selek hakkındaki sava süreci 16 yıldır devam ediyor. Bu dava Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporunda, “Türk adalet sisteminin eksikliklerini sergileyen bir örnek” olarak yer aldı.

Uluslar arası insan hakları örgütleri ve Avrupa kurumları, Pınar Selek davasında tepkilerini bir çok kez dile getirdi.

Pınar Selek, İstanbul’daki bir mahkemede yeniden yargılanacak. Duruşma tarihi henüz belirlenmedi. 43 yaşındaki Selek, Fransa’da siyasi ilticacı olarak yaşıyor.

1998’de tutuklandıktan sonra, bilirkişi raporunda patlamaya bomba değil LPG’nin yol açtığının belirtilmesi üzerine 2003 yılında serbest bırakıldı. Dava dosyasında toplam 13 bilirkişi raporu bulunuyor. Bunların üçünde patlamanın LPG’den kaynaklı olduğu, dördünde bombanın yol açtığı ve diğer dört raporda ise patlamanın sebebinin belirlenmesinin imkansız olduğu ifade ediliyor.

Raporlar üzerine Pınar Selek, 2006, 2008 ve 2011’de üç kez beraat etti. Ancak her seferinde Yargıtay tarafından bozuldu. 2012’de bir İstanbul mahkemesi sosyoloğun yeniden yargılanmasına karar verdi e 2013’te ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum edildi.

firatnews.com

**

Pınar Selek’in beraati için Tünel’de buluşmaya

10.6.2014
Tam on altı yıldır gıyabında örülen Mısır Çarşısı komplosundan yargılanan ve hakkında verilen üç beraat kararı sonrası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sosyolog-yazar Pınar Selek’in, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde 30 Nisan’da görülen temyiz duruşmasının kararı 11 Haziran Çarşamba günü açıklanıyor.

Karar Pınar Selek’in babası, avukat Alp Selek tarafından bizzat teslim alınacak. Mahkemeye avukatlar ve insan hakları savunucuları da eşlik ederken, Ankara ve İstanbul’da basın açıklamaları yapılacak.

Davayı en başından beri takip eden Hala Tanığız Platformu da 11 Haziran saat 19:00’da Galatasaray’a yürümek üzere Tünel’de buluşma çağrısı yaptı.

**

Pınar Selek: Mutlaka Ülkeme Döneceğim

11 Haziran 2014 CİHAN
Yargıtay’ın, hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını usulden bozduğu Selek, sürecin çok fazla uzamadan sonuçlanmasını ümit ediyor.

Yargıtay’ın, hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını usulden bozduğu Pınar Selek, yargılama sürecinin çok fazla uzamadan sonuçlanmasını ümit ettiğini söyledi.

Lyon Üniversitesinde akademik çalışmalarına devam eden Selek, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, ilk günden itibaren mücadelesinin hiç bitmediğini, dönem dönem moral bozukluklarının olduğunu fakat ümidini hiç kaybetmediğini söyledi. Sürecin henüz bitmediğini, Yargıtay’ın davayı tekrar mahkemeye gönderdiğini hatırlatan Selek, yargılamanın en kısa sürede tamamlanmasını umduğunu kaydetti.

“BU KARARA SEVİNMEMEMİZ BİLE ADALETİN OLMADIĞINI GÖSTERİYOR”

Pınar Selek, “16 yıldır süren hukuk mücadelemizde aslında bu karara sevinmemiz bile adaletin olmadığını gösteriyor. Yargıtay mahkumiyet kararını bozarak tekrar mahkemeye gönderdi. Aslında süreç bitmiş değil, ümit ediyorum çok fazla uzamadan aylar içerisinde sonuçlanır.” dedi.

“MUTLAKA ÜLKEME GERİ DÖNECEĞİM”

Pınar Selek, şu ifadeleri kullandı: “Bunun adalet olduğunu düşünmüyorum fakat buna rağmen 16 yıl da sürse de haklı mücadelenin mutlaka sonuç vereceğini görmüş olduk, ümidimi kaybetmeden mücadeleme devam ediyorum. Mutlaka ülkeme geri döneceğim. Ülkem beni, ben ülkemi bekliyorum. Uzun bir hasret dönemi oldu. Kavuşmamız da o derece mutlu olur umarım. Belki de bu deneyimi yaşamam lazımdı.”

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org