Putin: Suriye, en gelişmiş silahlarımızı denemek için paha biçilemez bir deneyimdi

“Oraya en gelişmiş silahlarımızı yerleştirdik ve performanslarını seyrettik. Ordumuz için bu paha biçilemez bir deneyimdi. Ordumuzun savaşa hazırlık durumu yeni bir seviyeye ulaştı”

Putin: Suriye paha biçilemez bir deneyimdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’den en gelişmiş silahları deneme imkanı bulduklarını söyledi. Putin, “Ordumuz için bu paha biçilemez bir deneyimdi” şeklinde konuştu.

DUVAR – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Direk Hat” programında soruları yanıtladı. Putin, Eski FBI (Federal Soruşturma Bürosu) Başkanı James Comey’in Rusya’dan siber saldırı yapıldığına dair sözlerine yanıt verdi.

‘COMEY’E SİYASİ SIĞINMA VEREBİLİRİZ’

Putin, Comey’in Rusya’yı ABD’deki seçimlerde suçladığını fakat elinde hiçbir kanıt olmadığını savundu. Putin, ABD’nin yıllardır Rusya’daki seçimlere müdahale etmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Comey’in bir FBI başkanından ziyade bir aktivist gibi hareket ettiğini, bu nedenle de eski NSA çalışanı Edward Snowden’dan hiçbir farkı olmadığını öne süren Putin, Comey’ye de siyasi sığınma hakkı vermeye hazır olduklarını söyledi.

‘ABD’Yİ DÜŞMAN OLARAK GÖRMÜYORUZ’

Vladimir Putin, ABD’li bir kişinin, Amerikalılara Rusya’nın düşman olmadığının nasıl anlatılabileceği sorusu üzerine; Rusya ve ABD’nin iki dünya savaşında beraber savaştığını, çoğu Rus vatandaşının Amerikalıların mirasına saygı duyduğunu belirtti.

Rusya’nın ABD ile ilişkilerinin normalleştirilmesini istediğini kaydeden Putin, “ABD’yi düşman olarak görmüyoruz. ABD’de Rusya karşıtı propaganda iç siyasi mücadeleden kaynaklanıyor. İki ülke nükleer silahları önleme konusunda işbirliği yapabilir. Ekolojik sorunlar üzerinde de ortak çalışmalarda bulunabiliriz” dedi.

‘UMARIM SURİYE VE UKRAYNA SORUNLARINI BİRLİKTE ÇÖZERİZ’

Dünyadaki yoksullukla ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Putin, “Dünyada yoksulluk sorunu konusunda çalışmalıyız. Korkutucu derecede yayılan bu sorun terörizmin ve aşırıcılığın kaynaklarından biri. Moskova ve Washington, İran nükleer sorunu konusunda uzlaşmaya vardı, demek ki işbirliği yapabiliyoruz. Umarım ki Rusya ve ABD birlikte Suriye ve Ukrayna sorunlarını çözecek. Yapıcı diyaloğa hazırız.”

‘SURİYE PAHA BİÇİLEMEZ BİR DENEYİM’

Volgograd’dan bir Rus vatandaşı, Suriye operasyonundan ne gibi dersler çıkartıldığını sordu. Vladimir Putin, Suriye’de elde edilen tecrübenin çok değerli olduğunu ve ordunun en yeni silahları kullanma imkanı elde ettiğini belirtti.

Putin, “Oraya en gelişmiş silahlarımızı yerleştirdik ve performanslarını seyrettik. Ordumuz için bu paha biçilemez bir deneyimdi. Ordumuzun savaşa hazırlık durumu yeni bir seviyeye ulaştı” ifadelerini kullandı. (DHA-SPUTNİK)

Kaynak: Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org