Roboskili Vicdani Retçilerin Tavrı Üzerine – Yannis V. Yaylalı

Roboskili sevgili Ümit, Nevzat, Lokman, Sekvan devletin bu saldırısını püskürtmüş ve sistemin yaratmış olduğu korkuyu aşmış olduklarını gösterdiler.

27 Mart 2015, 11:56
Amed’deki Newroz’a gitmek için yola çıkmış olan Roboskili vicdani retçiler Şırnak’ın Balveren (Gundeki Mele) ilçesinde bulunan Milli karakolu askerleri tarafından yapılan kontrol sonrası, askere gitmedikleri nedeni ile akşama kadar alı konuldular.

Askerin yaptığı her türlü gözdağına rağmen, kendilerine uzatılan tutanaklara imza atmadılar. Askerin yoklama kaçağı olarak tanımladığı Roboskili vicdanı retçilere imzatılamayan belgelerde olay şifahen anlatılarak, 15 gün sonra askerlik şubesine gitmeleri tembihlenerek, vicdani retçilere eşlik eden Sevgili Şırnak İHD başkanı ve avukatımız Emirhan Uysal eşliğinde bir süre sonra karakoldan bırakılmak zorunda kaldılar.

Roboski halkı adım adım önüne çıkartılan engelleri aşarak özgürleştiğini bir kere daha gösterdi. Roboski halkının katliamdan bu yana verdiği mücadele gerçekten takdire şayan.

Uzun süredir birlikte yaşadığımız sevgili arkadaşlarımın bu tavrı bir barış aktivisti olan beni müthiş etkiledi. İsa Encü ile başlayarak ve daha sonra her sene geleneksel olarak katliamcılara en doğru cevap olduğunu düşündüğümüz vicdani ret tavrını sergilemeye devam ettik. Elbette bizim de orada yaşayan arkadaşlara desteğimiz olmuştur. Fakat vicdani ret tavrı nihayetinde devletin geliştirdiği saldırı tavrına bağlı olarak birey ile zor gücü olan ordu arasında bir süre sonra irade savaşına dönüşür.

Burada elbette vicdani retçi yalnız değildir, elbette hem kişisel, hem dernek olarak, hem de insan hakları savunucuları olarak bizler vicdani ret tavrını sürdüren arkadaşlarımızın yanındayız. Vicdani ret kararlarını alırken bunu gözetseler de, en nihayetinde zor gücünün saldırı döneminde vicdanları ile başbaşa kalırlar.

Burada vereceği ya da alacağı karar tüm yaşamını etkiler. Aldığı bu karara bağlı olarak biz desteğimizi sunabiliriz. Ya da vicdani retçi kararından vazgeçer ve düzen içi çözümü yeğler o zaman yapabileceğimiz bir şey kalmaz.

Roboskili sevgili Ümit, Nevzat, Lokman, Sekvan devletin bu saldırısını püskürtmüş ve sistemin yaratmış olduğu korkuyu aşmış olduklarını gösterdiler.

Her gün bir şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Çok sağ olun sevgili Roboskili dostlar, katliam ile cezalandırılmaya çalışılan bir halkın bu süreci nasıl tersine çevirebileceğini bize gösterdiniz.
[email protected]


http://www.demokrathaber.net/roboskili-vicdani-retcilerin-tavri-uzerine-makale,8165.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org