“Savaşa karşı toplu vicdani ret açıklamaları gerçekleştireceğiz”

Vicdani Ret Derneği, 1 Temmuz itibariyle başlattığı kampanya kapsamında 5-6 Eylül tarihlerinde uluslararası bir sempozyum düzenleyecek. Sempozyumun ardından savaşa karşı vicdani ret açıklamaları gerçekleştirilecek.

Barış için vicdani ret çağrısı

Vicdani Ret Derneği, herkesi barış için sözünü söylemeye, vicdani reddini açıklamaya çağırıyor. Dernek, 5-6 Eylül’de uluslararası bir sempozyum yapacak ve ardından savaşa karşı toplu vicdani ret açıklamaları gerçekleştirecek.

Etkin Haber Ajansı / 30 Ağustos 2015 Pazar, 10:30
İSTANBUL (Ezgi Aydın)- Vicdani retçiler, AKP’nin 7 Haziran sonrasında açtığı savaşa karşı mücadeleyi yükseltmek, barışa katkı sunmak için yeni vicdani ret açıklamaları yapacak. Vicdani Ret Derneği herkesi barış için sözünü söylemeye vicdani reddini açıklamaya çağırıyor.

Vicdani Ret Derneği, 1 Temmuz itibariyle başlattığı kampanya kapsamında 5-6 Eylül tarihlerinde uluslararası bir sempozyum düzenleyecek. Sempozyumun ardından savaşa karşı vicdani ret açıklamaları gerçekleştirilecek. Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Gökhan Soysal ile bu süreci konuştuk.

Ailelerin çocuklarını askere göndermek istemeyişine ve cenaze törenlerinde dile getirilen “Vatan sağ olmasın” tepkilerine dikkat çeken Soysal, bu gelişmeleri halkın savaşa karşı tepkisi ve çözüm sürecinden duyduğu umudu gösterdiğini belirtti. Soysal, savaş karşıtı mücadelenin yükseltilmesi açısından bu tepkilerin kıymetli olduğunu kaydetti.

‘SAVAŞ DÖNEMİNDE BARIŞA KATKI İÇİN VİCDANİ RET’

Vicdani ret açıklamalarının her dönemde yapılabileceğini belirten Soysal, savaş döneminde yapılan vicdani ret açıklamalarının barışa daha çok katkı sunacağına dikkat çekti. Soysal, “Vicdani ret açıklamaları şimdi çok daha fazla. Ne kadar çok insan vicdani reddini açıklarsa, yürütülen bu militarist politikaların insanlar üzerinde çok işe yaramadığı da açığa çıkacaktır” dedi.

Derneğin başlattığı ‘Vicdani Ret Kampanyası’nın içeriğinin savaş gündemiyle beraber değiştiğini dile getiren Soysal, şöyle konuştu: “Kampanya kapsamında 5-6 Eylül’de düzenleyeceğimiz uluslararası sempozyumun konuları belliydi, Rojava’daki devrim ve özsavunma gibi konular daha ağırlıklıydı. Fakat savaşın başlamasıyla biz de programımızı değiştirdik. Çünkü savaşı görmezden gelen bir vicdani ret hareketi düşünülemez. Bu nedenle savaşa ve buna karşı yürütülecek mücadeleye daha çok yer ayıracağız. Sempozyum sonrasında toplu bir şekilde savaşa karşı vicdani ret açıklamaları gerçekleştireceğiz.”

‘ASKERE GİTMEK İSTEMEYENLER BUGÜN DAHA FAZLA’

Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Gökhan Soysal, askere gitmek istemeyenlerin derneğe ulaştığını ve bu sayının bu dönemde çok daha fazla olduğunu belirtti. Soysal, “Bize ulaşan insanlar eskiden vicdani reddin ne olduğunu soruyorlardı, şimdi ise direkt vicdani reddimi açıklayacağım diyorlar. Bu durum insanların savaşa karşı olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Soysal, barış hareketinin sesini daha çok duyurmak için, herkesi vicdani retlerini açıklamaya çağırdı: “Gelin vicdani retlerinizi açıklayın, militarizm bizim yaşamlarımızı yok etmeden biz militarizmi yok edelim.”

https://www.vtunnel.com/index.php/1010110A/748904b2137afb0313d7e0daee6c497c70a586f7cf05d6b9ff01f1b5162fcaa18ccfd1625b0899ef1b0feb5da324f0a734dde14c242d2c9875ed7dee3d08451037b3f648259591449b7ebb91e151dc085618856

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org