TÜSİAD: OHAL acilen bitmeli

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, ‘OHAL uygulaması yeniden gözden geçirilerek, Türkiye’nin hızla yeniden normal hale dönmesi gerektiğini düşünüyorum’ diye konuştu.

Ara 07 2017
Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (TÜSİAD) 2017 yılı ikinci Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı Ankara’da gerçekleştilrken Başbakan Yıldırım’ın da katıldığı toplantıya OHAL, kur-faiz yükselişi ve Reza Zarrab davası damga vurdu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan ekonomideki durumla ilgili “Kur, faiz ve enflasyon sarmalına tekrar yakalanmamız lazım” dedi. Özilhan, Batı ile ilişkilerin, Türkiye’ye gösterdikleri çifte standarta rağmen iyi olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Yargı erkinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı, özgür ve bilimsel akademik ortam, özgür medya ve internet ortamı ülkelerin rekabet gücünün önemli parametrelerdendir. Olağan demokratik ortamdan uzaklaştırılması yatırımcıları Türkiye’den uzaklaştırıyor. Bu nedenle bir an önce olağan ortama geçilmesi gerekiyor.”

Özilhan’ın ardından söz alan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise OHAL uygulamasının gözden geçirilmesi gerektiğini yineledi. Birecik ayrıca ‘70 yıllık müttefikimiz ABD ile ilişkilerimiz yumak haline geldi. İran ajanı olduğu belli olan Reza Zarrab’ın yargılanması, elde fırsat varken Türk yargısı tarafından gerçekleştirilememiştir’ dedi.

Bu olayların, kamuoyuna hukukun üstünlüğü ve yargının üstünlüğünü bir kez daha gösterdiğini kaydeden Birecik, ‘OHAL uygulaması yeniden gözden geçirilerek, Türkiye’nin hızla yeniden normal hale dönmesi gerektiğini düşünüyorum’ diye konuştu.

Türkiye ekonomisindeki son gelişmelere de değinen Birecik şunları söyledi:

“Kriz sonrası dönemde bir miktar ucuz ve bol sıcak paraya dayalı bir politikaya geçtik. Verimlilikten çok talebi artırmaya yönelik politikalar uygulandığını hep beraber izledik. Mali disiplin açısından dikkat etmemiz gereken bir noktaya geldik. Türkiye’ye yönelik olumsuz algılar da eklenince risk algısında olumsuz bir süreç oldu. Merkez bankaları refah yaratmaz. Merkez Bankalarının temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Bizi fiyat istikrarından uzaklaştıran her politika ekonomimize zarar verir. Ekonomide yüksek enflasyon ve yüksek büyüme aynı anda kullanılamaz. Bu tür büyüme sürdürülebilir değildir.”

Kaynak: Ahval

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org