Uluslararası Savaş Karşıtları heyeti “şiddetsiz bir çözüm” için Diyarbakır’da

Savaşsız bir dünyanın inşası için çalışma yürüten Uluslararası Savaş Karşıtları Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti.

WRI Heyeti Türkiye’de


Uluslararası Savaş Karşıtları’nın (WRI) gönderdiği bir heyet 27 Nisan günü Türkiye’ye geldi. Heyet Diyarbakır’ı ve Ağustos 2015’ten beridir sokağa çıkma yasakları ile silahlı çatışmalardan etkilenmekte olan yerleri ziyaret etti. İçlerinde WRI başkanı Christine Schweitzer’in de bulunduğu WRI aktivistleri; bölgedeki insan hakları grupları, barış aktivistleri ve resmi yetkililerle görüşmeler yaptı. Avusturya, Almanya, İspanya ve İsveç’li üyelerden oluşan grup, bölgedeki durum hakkında ilk elden bilgi almayı ve ülkedeki barışa ve şiddetin azaltılmasına katkı sağlayabilmeyi amaçlıyor.
WRI daha önce de Avrupa Birliği ülkelerini Türkiye’deki hak ihlalleri ve şiddet karşısındaki sessizliklerini bozmaya davet etme amaçlı bir dilekçe kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya buradan destek verebilirsiniz.

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

**

Dr. Christine Schweitzer: Bölgede yaşananları Avrupa’ya taşıyacağız

2016-04-29
JINHA
AMED – Uluslararası Savaş Karşıtları heyeti tarafından bölgede yaptıkları incelemeler üzerine gerçekleşen basın toplantısında konuşan Dr. Christine Schweitzer, Kürdistan’da yaşananlarla ilgili olarak Avrupa’nın bir şey yapmadığını belirterek, “Umuyoruz ki çalışmalarımızı sürdürerek kendi hükümetimize burada yaşananlara karşı baskı kuracağız” dedi.

Uluslararası Savaş Karşıtları heyeti bölgede yaptığı incelemeler üzerine İHD Diyarbakır Şubesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Uluslararası Savaş Karşıtları yönetim kurulu üyesi Dr. Christine Schweitzer, ilk olarak kuruluş amaçlarından bahsetti. Christine, 40 ülkede savaşsız bir dünya için kurulduklarını belirterek, “Türkiye’de 20 yıldır çalışma yürütüyoruz. Heyetimiz arasında Vicdani Ret, LGBTİ üzerine araştırma yapan ve şiddetsiz yaşam için araştırma yapan üyeler mevcut. Türkiye’ye gelme sebebimiz şiddetsiz bir çözümü araştırmak ve halk için katkıda bulunmak” dedi.

‘Hükümetimize burada yaşananlara karşı baskı kuracağız’

Diyarbakır’da ve dün Cizre’de yaptıkları toplantılarda ortak çıkan algının Avrupa’nın bölgede yaşananlara ilişkin herhangi bir şey yapmadığı yönünde olduğunu ve bunun da kısmen doğru olduğunu belirten Christine, “Bizde gelmek konusunda geç kaldık. Buradaki çalışmamızı Avrupa Komisyonu Dışişler Bakanlığı’na ve Alman Dışişlerine sunduk. Umuyoruz ki çalışmalarımızı sürdürerek kendi hükümetimizi burada yaşananlara karşı baskı kuracağız” diye konuştu.

‘Şiddetsiz çözümün tohumlarını atmak niyetindeyiz’

Uluslararası Savaş Karşıtları aktivisti Andreas Speak de Türkiye’de savaşsız ve şiddetsiz bir yaşam için girişimde bulunmayı amaçladıklarını belirterek, “İki tarafında tekrardan gerçek bir barış haline girmesini umuyoruz. Çözüm sürecinin önemli noktaları ele almadığını düşünüyorum. Önceki çözüm sürecinde olmayan güvenin olması gerektiğine inanıyoruz. Taraflar arasında güven olmamasından kaynaklı bozulduğunu düşünüyorum. Devletin ‘biz teröristler ile konuşmuyoruz’ yaklaşımının hiçbir uzlaşmaya neden olmayacağını biliyoruz. Bu çözüm sürecinde sadece savaşanların değil de sivillerinde dahil olması gerektiğini düşünüyoruz çünkü toplumun sivillerden oluştuğunu düşünüyoruz. Bölgede de şiddetsiz çözümün tohumlarını atmak niyetindeyiz. İleride de şiddetsiz bir toplumun olması için uğraşacağız” dedi.

(dk)
http://bestanuce.pw/263520/dr-christine-schweitzer-bolgede-yasananlari-avrupa-ya-tasiyacagiz&dil=tr

**

Uluslararası Savaş Karşıtlarından Kışanak’a Ziyaret

27 Nisan 2016 Çarşamba 17:42
Uluslararası Savaş Karşıtları Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti.

Savaşsız bir dünyanın inşası için çalışma yürüten Uluslararası Savaş Karşıtları Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti.

Savaşsız bir dünyanın inşası için çalışma yürüten Uluslararası Savaş Karşıtları (War Resisters İnternational -WRI) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Christine Schweitzer ile Rudolf Christian Friedrich, Andreas Speck, Dr. Michaela Soellinger, Stellan Vinthagen ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Üsterci, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti. Ziyarette, barış için neler yapılabileceği üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

http://www.haberler.com/uluslararasi-savas-karsitlarindan-kisanak-a-8391311-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org