Vicdani Ret Derneği: Şimdi firar zamanı

Kendilerine yapılan başvurulara göre askere gitmek yönünde değil de gitmemek yönünde bir çabanın olduğunu söyleyen Vicdani Ret Derneği üyesi Ercan Jan Aktaş, “Bugün, TSK’nin bir parçası olmamak lazım. Vicdanımızla barışık olmak istiyorsak TSK’nin bir parçası olmamak gerekiyor, bugün firar zamanıdır” dedi.

04-08-2015
Son dönemde hükümetin savaş politikalarına ve Genelkurmay’ın “Askere gitmek isteyenlerin başvuru sayısında artış var” açıklamasına tepki gösteren Vicdani Ret Derneği üyesi Ercan Jan Aktaş, “Bugün, TSK’nin bir parçası olmamak lazım. Vicdanımızla barışık olmak istiyorsak TSK’nin bir parçası olmamak gerekiyor, bugün firar zamanıdır” dedi. Derneğin Eşbaşkanı Gökhan Soysal ise, “Madem askere gitmek isteyenlere ilişkin açıklama yapılıyor, o zaman gitmek istemeyenler de açıklansın” dedi.

AKP geçici hükümetinin Kürdistan’da devreye koyduğu topyekûn savaşla birlikte, her gün yeni katliam haberleri gelmeye devam ediyor. Savaş konseptiyle birlikte Genelkurmay Başkanlığı 90’larda görülmemiş tarz da, sivillerin “silahlanmak istendiği” vurgulanarak, “Çok sayıda vatandaşımız askere alınmayı ve terörle mücadelede görev yapmayı talep etmektedir” açıklamalarında bulundu. Bir yandan Genelkurmay Başkanlığı’ndan bu yönlü bir açıklama gelirken, savaş çığırtkanlığında ısrar eden AKP ve hükümet adına açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Evlatlarımızı feda etmeye hazırız” söylemleri tırmandırmasına tepkiler devam ediyor.

Aksine Vicdani Redde ilgi artıyor

Vicdani Ret Derneği üyeleri, TSK’nin hafta içerisinde “Çok sayıda vatandaşımız askere alınmayı ve terörle mücadelede görev yapmayı talep etmektedir” şeklinde yaptığı açıklamanın aksine “vicdani ret”e yönelik ilginin arttığını belirtiyor. Seçimler ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarını korumak için bir savaş başlattığını belirten Vicdani Ret Derneği üyesi Ercan Jan Aktaş, Kürt özgürlük Hareketi’nin, tecavüzcü IŞİD ile bir tutarak operasyon algısı yarattığını, bu kabullenemez algının PKK’ye yönelik kapsamlı bir savaşa dönüştüğünü söyledi. Genelkurmay Başkanlığı’nın, “PKK eylemlerinin ardından yurttaşlar, gönüllü asker olmak için şubelere başvuruyor” açıklamasına dikkat çeken Aktaş, Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya inanmadıklarını söyledi.

‘Genelkurmay ve Davutoğlu’nun sözleri hamaset sözleridir’

“Türkiye’de birçok insanın askere gitmek istemediğini biliyoruz” diyen Aktaş, hem Genelkurmay’ın hem Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasının Türkiye’de bir asırdır devam eden “Vatan, millet, Sakarya” hamasetinden öte bir anlam taşımayacağına işaret etti. Türkiye halkların savaşa karşı olduklarını belirten Aktaş, TSK’nin “PKK’yi vuruyoruz” diyerek sivilleri katlettiğini ifade ederek, Roboski katliamını hatırlattı. Aktaş, “Roboski katliamına benzer bir katliamı yaşadık. Tamamen dezenformasyon üzerine yürüyen bir süreç yaşıyoruz. Geniş kesimde halklar bu savaşı istemediğini biliyoruz” dedi.

‘Askere gidenler de gelsin’

Vicdani Ret Derneği olarak yıllardır gençlere “Askere gitmeyin” yönünde çağrı yaptıklarını hatırlatan Aktaş, bu süreçle birlikte çağrılarını bir adım öteye taşıdıklarını söyledi. Aktaş, “Sadece askere gideceklerin değil, askere gidenlerin de oradan gelmelerini istiyoruz. Erdoğan’ın nefret söylemini bu kadar kullandığı bir süreçte, operasyonlarla halkların karşı karşıya getirildiği bir süreçte, özellikle Kürt gençlerin Alevilerin ve demokratların askerde kalmasının anlamsız olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘TSK’nın bir parçası olmamak lazım’

Askere gitmemenin uluslararası güvenceleri de olduğunun altını çizen Aktaş, “Bu güvenceye göre, bir birey, var olan savaşı gerekçe göstererek ‘Bu savaş benim savaşım değildir, bu savaşın bir parçası olmak istemiyorum’ diyerek firar edebilir ve bu bir haktır” diyerek askere gidenlerin bu hakkını kullanma çağrısında bulundu.

Kendilerine yapılan başvurulara göre askere gitmek yönünde değil de gitmemek yönünde bir çabanın olduğunu söyleyen Aktaş, “Bugün, TSK’nin bir parçası olmamak lazım. Vicdanımızla barışık olmak istiyorsak TSK’nin bir parçası olmamak gerekiyor, bugün firar zamanıdır” dedi.

‘Genelkurmay, askere gitmemek için dilekçe verenleri de açıklasın’

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal da, Suruç’taki patlamanın ardından derneklerine başvuranların sayısında bir artış olduğunu, özellikle sosyal medya hesapları üzerinden kendilerinden bilgi edinmek isteyenlerin sayısında bir artış olduğunu söyledi.

Sadece askere gitmek istemeyenlerin değil, silah altında olanlarında kendilerine başvuru yaptığını belirten Soysal, yasalardan kaynaklı insanların zorla askere götürüldüğünü, GBT kontrolüne takılanların bile hemen askere götürüldüğüne dikkat çekti. Mevcut uygulamaların insanları zorla silah altına aldığına işaret eden Soysal, “Vicdani retçiler, Genelkurmay’a dilekçeyle askere gitmeyeceğini başvuruyor. Madem Genelkurmay, askere gitmek için yoğun bir başvuru olduğunu söylüyor, o zaman askere gitmek istemeyenlerin başvurusunu da açıklasınlar. Madem gitmek isteyenler var, zorunlu askerliği kaldırsınlar bakalım kaç kişi gitmek istiyor” dedi.
Kaynak: diha

http://www.ercishaberi.com/vicdani-ret-dernegi-simdi-firar-zamani/18047/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org