Vicdani ret hakkı için yapılması gerekenler

Vicdani Ret Derneği, ölmeyi, öldürmeyi, eline silah almayı ve zorunlu askerliği reddedenler için vicdani reddin bir hak olduğunu hatırlatıyor.

JINHA
HABER MERKEZİ – Vicdani Ret Derneği, ölmeyi, öldürmeyi, eline silah almayı ve zorunlu askerliği reddedenler için vicdani reddin bir hak olduğunu hatırlatıyor.

Vicdani Ret Derneği, 15 Temmuz’daki askeri darbe girişiminin ardından yayımladığı açıklamada darbelerin sayısız hak ihlalini beraberinde getirdiğini belirterek, zorunlu askerliğe karşı vicdani ret hakkını hatırlattı. Bu süreçte askere gitmemek ve eline silah almamanın önemine vurgu yapan dernek, şiddet sarmalına ve militarist dayatmaya karşı direnmenin de altını çizdi. Dernek açıklamasında şunları kaydetti:

‘Öldürmeyi reddet!’

“Zorunlu askerlik yasası gereğince emir altında olan askerler, Kürdistan’da katliam yapar ve şehirleri yıkarken ‘kahraman’, orada öldüklerinde ‘şehit’ ilan edilirken; aynı emir-komuta zinciri altında darbe hareketinin içerisinde yer aldıktan sonra yakalanan veya teslim olan zorunlu askerler, sokaklarda lince ve işkenceye maruz kaldılar. Ölmeyi ve öldürmeyi reddeden vicdani retçiler, ‘emre itaatsizlik’ suçlamalarıyla yargılanırken, üstlerinin emirlerine itaat eden askerler şimdi vatana ihanet suçlamasıyla karşı karşıyalar.”

Vicdani ret için yapılması gerekenler

Vicdani ret hakkı, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ve Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesinde düzenlenen din ve vicdan özgürlüğünün koruması altında. Anayasa’da da düzenlenen ‘din ve vicdan özgürlüğü’ hakkı AİHM’in kararları ışığında yorumlandığında, zorunlu askerlikle ilgili yasal düzenlemelerin Anayasa’ya da aykırı olduğu açığa çıkıyor.

Vicdani Ret Derneği de, dini-vicdani nedenlerle zorunlu askerlik hizmetini reddeden kişilerin, Milli Savunma Bakanlığı/Askeralma Daire Başkanlığı’na bir dilekçe ile başvurarak askerlik hizmetinden muaf tutulmayı talep etmelerini ve bu başvuru reddedildiğinde bu işleme karşı hukuksal yolları kullanmalarını tavsiye ediyor.

Tutanak imzalatılmak istenirse

Dernek, tutanak imzalatılması halinde yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

“* Polisin uzattığı tutanağı imzalamış ya da imzalamamış olsun, vicdani retçiler bugün hala askere gitmediler, herhangi bir işlem yaptırmadılar.

* Bu tutanak dayatmaları ile amaçlanan şey ‘askerlik’ korkusunu salabilmek. Ama vicdani retçiler zaten bunun karşısında bir tutum aldıklarından onlar için değişen bir şey olmadı ve olmayacak.

* Herhangi bir panik durumu yaşamanız yersiz olacaktır. Vicdani retçi olduğunuzu her fırsatta tekrarlayın ve hiçbir kağıda imza atmamaya çalışın. Unutmayın, birliğe teslim olmadığınız sürece asker kişi sayılmazsınız.”
(sy)

JINHA

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org