Vicdani retçiye ‘para cezası’ yargıya taşındı

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Şube Başkanlığı tarafından, “Yoklama kaçağı” olduğu gerekçesi ile vicdani retçi olan İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu’ya 120 TL idari para cezası verildi. Aksu, bu parayı ödemeyeceğini belirterek Siirt 1.Sulh Ceza Mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu.

Vicdani retçiye ‘para cezası’ yargıya taşındı

1 Haziran 2015 13:17 Okunma: 469 kez
Milli Savunma Bakanlığı Askeri Şube Başkanlığı tarafından vicdani retçi olan İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu’ya “Yoklama kaçağı” olduğu gerekçesi ile idari para cezası verildi. 120 TL para cezasına çarptırılan insan hakları savunucusu Aksu, bu parayı ödemeyeceğini belirterek Siirt 1.Sulh Ceza Mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu.

‘Asker kaçağı değil vicdani retçi’

Asker kaçağı olmadığını belirten Aksu, vicdani reddini açıkladığı ve bilinçli olarak, ‘askeri yoklaması”nı yapmadığına dikkat çekerek, “Önüme çıkan arama noktalarında da hiçbir belgeyi imzalamıyorum” dedi. Dünyanın birçok ülkesinde vicdani ret hakkının tanındığı bilgisini veren Aksu, bunun insani bir hak olduğunu belirterek, “Zorunlu askerliğe karşı bedelli askerlik çıkardı. AHİM’de vicdani ret konusunda Türkiye’yi mahkum etmiştir. Fakat Türkiye halen bunu anayasasına geçirmemiştir. Bizim devlete ne para verme ne de askerlik yapma gibi bir zorunluluğumuz yok. Çünkü vicdani ret temel bir haktır. Anayasal güvenceye alınması gereken bir haktır” şeklinde konuştu.

‘Eline tebligat ulaşanlar itiraz etsin’

Ceza tebligatının bir tehdit olarak kullanıldığını söyleyen Aksu, “Maddi bir zorunlulukla yurttaşları tehdit ederek askere götürmeyi düşünüyorlar. Kimse bu tür tebligatlardan korkmasın. Aynı şekilde tebligata itiraz ederek parayı vermeyeceklerini beyan etsinler. Bu şekilde kamuoyu oluşturursak Türkiye de bu hakkı kabul etmek zorunda kalacaktır” dedi.

http://www.siirttenote.com/2015/06/01/vicdani-retciye-para-cezasi-yargiya-tasindi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org