VR-DER, Avrupa Konseyi Türkiye Raportörü ile görüştü

Vicdani Ret Derneği avukatı Davut Erkan ve Av. Hülya Üçpınar (vicdani retçi Osman Murat Ülke’nin avukatı) bugün, bir çok sivil toplum temsilcisinin de katılımıyla, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Josette Durrieu ve Denetim Komisyonu Sekreteri Sylvie Affholder ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Vicdani Ret Derneği avukatı Davut Erkan ve Av. Hülya Üçpınar (vicdani retçi Osman Murat Ülke’nin avukatı) bugün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Josette Durrieu ve Denetim Komisyonu Sekreteri Sylvie Affholder ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşme, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye ilişkin yayınlayacağı rapor öncesi hem STK’lar ve hem de hükümetle yapılacak görüşmelerin bir parçasıydı. Sivil toplumla yapılan görüşmelerden alınan verilerle hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapılacak ve sonucunda ise Avrupa Konseyinin web sitesinde de yayınlacak olan bir rapor hazırlanacak.

Avukat Davut Erkan, “Zorunlu Askerlik, Vicdani Ret ve Türkiye” başlıklı güncel yasal ve fiili duruma ilişkin bir metin ile 2010 yılından beri takip ettiği davaların durumunu anlatan bir metin, Av. Hülya Üçpınar da ‘IFOR’un Türkiye Raporu’nu ve İnsan Hakları Ortak Platformunun vicdani ret konusundaki AİHM kararlarının uygulanmasının izlenmesine ilişkin raporunu sundular. Avukat Davut Erkan raportörlere Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvurunun dilekçesini de verdi. Sözlü olarak da devam eden davalar, mahkemelerin tutumu, hükümetin tutum(suzluğ)u konusunda bilgilendirme de yaptılar. Avukatlar, sivil ölüm sonucu 13 yıldır evde yaşamaya mahkum edilen vicdani retçi Necip Fazıl Kocaoğlu’nun durumuna da özel olarak değindiler.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org