VR-DER: “Hiç kimse zorla asker yapılamaz, gitmek istemeyen herkes reddetsin”

Vicdani Ret Derneği, zorunlu askerliğe karşı vicdani reddin daha görünür olabilmesi için ‘Vicdani Ret Kampanyası’ başlattı. Kampanyayla ilgili bilgiler veren derneğin Eş Başkanı Merve Arkun “Hiç kimse zorla asker yapılamaz, gitmek istemeyen herkes reddetsin” dedi.

‘Hiç kimse zorla asker yapılamaz’

Vicdani Ret Derneği, zorunlu askerliğe karşı vicdani reddin daha görünür olabilmesi için ‘Vicdani Ret Kampanyası’ başlattı. Kampanyayla ilgili bilgiler veren derneğin Eş Başkanı Merve Arkun “Hiç kimse zorla asker yapılamaz, gitmek istemeyen herkes reddetsin” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Temmuz 2015 Pazar, 09:41
İSTANBUL (Ezgi Aydın)- Vicdani Ret Derneği, zorunlu askerliğe karşı vicdani red hakkı mücadelesini geniş kesimlere duyurmak amacıyla ‘Vicdani Ret Kampanyası’ başlattı. 1 Temmuz’dan 2016 yılının Ağustos ayına kadar sürecek olan kampanyayla ilgili Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Merve Arkun ETHA’ya konuştu.

KAMPANYA KAPSAMINDA NELER OLACAK?

Merve Arkun, Uluslararası Af Örgütü İsveç Seksiyonu desteğiyle başlayan ‘Vicdani Ret Kampanyası’nın 1 yıl süreceğini ve bu süre zarfında farklı etkinlikler yapılacağını söyledi. İlk olarak, vicdani ret hareketi ve savaş karşıtı hareketin durumunun değerlendirileceği uluslararası bir sempozyum olacak. Arkun, 5-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak sempozyuma, Türkiye ve farklı ülkelerden bir çok akademisyenin, vicdani retçinin ve bu alanda çalışma yürütenlerin katılacağı bilgisini verdi.

Kampanya kapsamında İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir ve Mersin’de eğitim çalışmaları düzenlenecek. Arkun eğitim çalışmalarındaki amacın, vicdani retçilerin ya da asker kaçaklarının yaşadığı hak ihlallerini gözlemleyebilmek, raporlayabilmek ve bu durumda neler yapılabileceğine dair iletişim ağı oluşturabilmek olduğunu dile getirdi.

Bugüne kadar vicdani ret hareketinin çok ihtiyaç duyduğu bir rapor da hazırlanacak. Raporda, Türkiye’de kaç vicdani retçi, kaç asker kaçağı olduğu ve bu kişilerin nasıl hak ihlalleriyle karşılaştıklarını içeren bilgiler yer alacak. Arkun raporun, gelecek 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde açıklanacağını duyurdu.

Kampanya dahilinde siyasi partilerle, milletvekilleriyle, parti başkanlarıyla ve çeşitli derneklerle görüşmeler yapılacak. Arkun bu görüşmelerle, parti programında vicdani reddin hak olmasını söyleyen HDP ile işbirliği içerisinde bulunmayı, vicdani reddi diğer partilerin de gündemine sokmayı hedeflediklerini belirtti.

‘VİCDANİ RET SAVAŞ KARŞITI BİR HAREKETTİR’

Arkun, vicdani ret hareketinin savaş karşıtı bir hareket olduğunu dile getirerek, son dönemde artan savaş söylemlerini de değerlendi. “Savaş söylemlerinin küçük yansımalarını Kobanê direnişi sırasında gördük. Şimdi bu söylemler daha da yoğunlaşmış durumda. O zamandan bu zamana söylemimiz değişmedi; olası bir müdahale sürecinde savaş karşıtı hareketin yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Sınır hatlarında oluşturulan nöbetlerin bu süreçlerde çok önemli olduğuna değinen Arkun, olası bir askeri müdahalede canlı kalkan eylemlerini de gerçekleştirebileceklerini söyledi. “Bizler savaş karşıtı bir mücadele yürütüyoruz, yaşadığımız coğrafyada savaş söz konusu olursa kampanyanın ana gündemi savaşa karşı mücadele olacaktır” dedi.

SAVAŞA KARŞI BÜYÜK POTANSİYEL; GENÇLİK

Kampanyanın, üniversitelerdeki öğrencilere temas edebilmek amacını da taşıdığını söyleyen Arkun, gençlikle birlikte bu mücadeleyi bir araya getirmeye çalışacaklarına vurgu yaptı.

Gençliğin aynı zamanda savaşa karşı büyük bir potansiyel olduğunu söyleyen Arkun şu şekilde konuştu: “Devletlerin savaşlarına katmak istediği insanlar çoğunlukla genç nüfus. Eğer genç nüfusu, savaşın kaynaklarını kurutmaya ikna edersek, var olabilecek savaşı durdurmakta etkili bir yöntem gerçekleştirmiş oluruz. Gençler ordulara katılmayı, devletlerin savaşlarında birer piyon olmayı reddederlerse, bu durum devletlerin savaş politikalarını ve fiili olarak savaş durumunu da etkileyecektir. Bu noktada, kitlesel olarak yapılan vicdani ret açıklamaları ve bir araya gelmiş insanların savaşa gitmeme noktasında örgütlenmesi devlet için büyük bir korkudur.”

Arkun, savaş karşıtı hareketin genç nüfusla daha çok örgütlenmesinin devletlerin savaş politikalarına karşı büyük bir güç yaratacağını kaydetti.

‘HİÇ KİMSE ZORLA ASKER YAPILAMAZ’

“Askere gitmek istemeyen, vicdani reddini açıklamak isteyen insanlar üzerinde ‘sivil ölüm’ politikası ile çok fazla korku yaratılıyor. GBT’lerde yaşanan asker kaçaklarının görünme durumu ve kesilen para cezaları bunun yansıması” diyen Arkun, istemeyen kimsenin askere gitmek zorunda olmadığını kaydetti. Son olarak gençlere seslenen Arkun, “Hiç kimse zorla asker yapılamaz, gitmek istemeyen herkes reddetsin” dedi.

http://www.etha.com.tr/Haber/2015/07/12/guncel/hic-kimse-zorla-asker-yapilamaz/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org