BM: Ebola Salgını Barışı ve Güvenliği Tehdit Ediyor

Batı Afrika’da yayılan salgından en çok etkilenen ülkelerin başında Sierra Leone, Gine ve Liberya geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Ebola salgınında 2 bin 630 kişi hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Ebola salgını dolayısıyla bölgede önü alınan çatışma ve krizlerin tekrar çıkabileceğini bildirdi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 19 Eylül 2014, Cuma 12:14
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Afrika’da ortaya çıkan Ebola salgınının dünya barışı ve uluslararası güvenliği tehdit ettiğini açıkladı.

BM açıklamasında salgının bölgede önü alınan çatışma ve krizlerin yeniden alevlenmesine yol açabileceği belirtildi.

BM Ebola salgınının boyutlarının büyüklüğünü vurgularken bölgeye ulaştırılan acil yardımların artırılmasını istedi. Sahra hastanesi, sağlık personeli, laboratuar ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekildiğini açıkladı.

Ebola salgını dolayısıyla sınırlarını kapayan üçüncü ülkeleri eleştiren BM Güvenlik Konseyi, salgından etkilenen ülkelerin dışlanmasına neden olan seyahat ve sınır kısıtlamalarının kaldırılması yönünde çağrıda bulundu.

Sokağa çıkma yasağı

Deutsche Welle Türkiye’nin haberine göre, Ebola virüsünün görüldüğü ülkelerden biri olan Sierra Leone’de üç günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hükümet üç gün boyunca kapı kapı dolaşılarak virüs taraması yapılacağını açıkladı. Taramada yetkililere bildirilmeden gizli gizli tedavi edilmek istenen hastaların da tespit edilmesi amaçlanıyor.

Batı Afrika’da yayılan salgından en çok etkilenen ülkelerin başında Sierra Leone, Gine ve Liberya geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Ebola salgınında 2 bin 630 kişi hayatını kaybetti.

Ebola virüsü ilk olarak 1976’da, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülmüştü. (YY)

bianet.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org