Rusya, Vicdani Retçiler Hareketi’ni “yabancı ajan” olarak etiketledi

“Gönüllülerimizin ve koordinatörlerimizin önemli bir kısmı Rusya’da bulunuyor ve şu anda artan bir devlet baskısı ve zulmü riskiyle karşı karşıyalar. Artan bu tehditlere rağmen, savaşa ve zorunlu askerliğe direnenleri destekleme taahhüdümüzü sürdürüyoruz.”

Rusya Vicdani Retçiler Hareketi’nin kendilerini “yabancı ajan” olarak etiketlediği için yaptığı açıklama

26/06/2023

Sevgili Ortaklar,

Kuruluşumuzla ilgili acil bir güncelleme ile yazıyoruz. 23 Haziran Cuma günü itibariyle Vicdani Retçiler Hareketi, Rusya Federasyonu’nda resmi olarak “yabancı ajan” olarak etiketlendi.

Bu eylem, çalışmalarımızın etkinliğinin bir göstergesi olmakla birlikte, temelde evrensel kabul görmüş insan hak ve özgürlükleriyle çelişen ayrımcı bir hukuk uygulamasıdır.

Adalet Bakanlığı bizi, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemlerine karşı çıkmanın yanı sıra hükümetin eylemleri, kararları ve politikaları hakkında sözde yanlış bilgiler yaymakla suçluyor. Rusya Federasyonu’nun mevcut hükümeti açısından bu iddialar, örgütümüzün damgalanmasını haklı çıkarmak için yeterlidir.

Ekibimiz, kendini işine adamış ekip üyelerimizin ve hizmet verdiğimiz toplulukların güvenliği için önlemler almak üzere hafta sonu boyunca özenle çalışıyor. Gönüllülerimizin ve koordinatörlerimizin önemli bir kısmı Rusya’da bulunuyor ve şu anda artan bir devlet baskısı ve zulmü riskiyle karşı karşıyalar. Artan bu tehditlere rağmen, savaşa ve zorunlu askerliğe direnenleri destekleme taahhüdümüzü sürdürüyoruz.

Vicdani Retçiler Hareketi’nin görevimize devam edeceği konusunda sizi temin etmek istiyoruz. Bireyleri askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakları konusunda eğitmeye adanmış ilke ve değerlerimize bağlıyız.

Bu durum, küresel toplulukla ortaklığımızın öneminin altını çiziyor. Bu haftadan itibaren, sizi ve diğer ilgili tarafları devam eden çalışmalarımız ve zorluklarımız hakkında bilgilendirmek için aylık bir haber özeti sunacağız. Çalışmalarımızı takip etmekle ilgilenebilecek herkese bu mesajı iletmekten çekinmeyin.

Bu fırsatı, sürekli desteğinizin önemini size hatırlatmak için kullanıyoruz. Sesimizi yükseltmek, sosyal yardım fırsatları sağlamak veya bağış toplama çabalarına yardımcı olmak olsun, bu zorlu zamanlarda katkılarınız paha biçilmezdir.

Bizimle durduğunuz için teşekkür ederiz. Devam eden taahhüdünüzü ve desteğinizi derinden takdir ediyoruz.

Sevgilerimle,

Vicdani Retçiler Hareketi

Daha fazla bilgi ve destek ve bağış yolları: https://stoparmy.org/en/

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org