DWQA QuestionsCategory: MilitarizmAskere gitmek istemiyorum.
Anonymous asked 6 sene ago

Merhabalar, pasaport almak için emniyete gittiğimde yoklama kaçağı çıktım. Şimdi 15 gün içerisinde askere gideceğim. Ama gitmek istemiyorum, ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.

17 Answers
Anonymous answered 6 sene ago

Son zamanlarda sizin durumunuza benzer pek çok olay yaşandı ve her defasında polisler ellerindeki kağıda dayanarak vicdani retçi arkadaşlarımızı askerlik yapmadığı için şubeye gitmeleri gerektiğini söylediler, tutanağa imza attırmaya çalışsalar da, aşağıda bir kaç örneğini göreceğiniz üzere, bu durum hiçbir şeyi değiştirmedi.
Polisin uzattığı tutanağı imzalamış ya da imzalamamış olsun, aşağıdaki haberlerdeki vicdani retçiler bugün hala askere gitmediler, herhangi bir işlem yaptırmadılar.
Bu tutanak dayatmaları ile amaçlanan şey “askerlik” korkusunu salabilmek. Ama vicdani retçiler zaten bunun karşısında bir tutum aldıklarından onlar için değişen bir şey olmadı ve olmayacak.
Herhangi bir panik durumu yaşamanız yersiz olacaktır. Vicdani retçi olduğunuzu her fırsatta tekrarlayın ve hiçbir kağıda imza atmamaya çalışın. Unutmayın, Birliğe teslim olmadığınız sürece asker kişi sayılmazsınız.
http://vicdaniret.org/vicdani-retci-ozkani-gbtden-aldilar-ama-tutanak-imzalatamadilar/
http://vicdaniret.org/vicdani-retci-murat-demiroglu-2-gozaltisinda-da-hic-evraka-imza-atmadi/
http://vicdaniret.org/vicdani-retci-demiroglu-hic-bir-evraki-imzalamadi-serbest-birakildi/
http://vicdaniret.org/vicdani-retci-yazar-m-lutfu-ozdemirde-gbtye-takildi/
http://vicdaniret.org/vr-derin-avukatina-gbtden-gozalti/
http://vicdaniret.org/yakalamacilik-bir-vicdani-retcinin-gbt-deneyimi-2-m-a-basaran/

Anonymous answered 6 sene ago

Dün gecede bana geldiler tutanak ile. Tutanağı imzaladım ve gittiler. Açıkçası ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Aklımda türlü planlar var ama hiçbirisi askere gitmek üzerine değil. 
 
Benim pasaport almam gerekli. Bu durumda pasaport alabilir miyim? Eğer alırsam, yurt dışına çıkarken sorun olur mu?

admin Staff answered 6 sene ago

 pasaport alabilirsin yurtdışı yasağın yoksa (ki askerlik yüzünden böyle bir yasaklama olmuyor) hiç sorun çıkmadan yurtdışına çıkabilirsin

Anonymous answered 6 sene ago

Teşekkürler admin cevabın için. O kadar forumlarda okudum her kafadan bir ses çıkıyor. Zaman içerisinde bir sorun çıkar mı peki? Ben yılda 5-6 kez çıkmam gerek yurt dışına. Bundan 5 sene sonra da (hiçbir kanun değişmezse) yine havaalanları, otel vs. zorla alıp götürme olmaz mı? 

Bunu şuna dayanarak soruyorum, bakaya kağıdından sonra belli bir para cezası kesiliyormuş hakkımızda, eğer bu cezayı ödemezsek, mahkemeye veriliyormuşuz, ardından yakalama emri çıkabiliyormuş. (Hep muş lu miş li konuştum çünkü hep internetten okuduğum bilgiler bunlar)

VicdaniRet.org