DWQA QuestionsCategory: Vicdani Ret açıklarsam?ben kimseyi öldürmek ya da keyfine iş yapmak istemiyorum
Anonymous asked 10 sene ago

merhaba muayene oldum

 

sizi ve bu hakkı yeni öğrendim dağıtımımı bekliyorum

 

ben kimseyi öldürmek ya da keyfine iş yapmak istemiyorum peki şimdi nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım

 

lütfen yardım edin

 

ilginize…

1 Answers
admin Staff answered 10 sene ago

1- Vicdani Retçilerin başvurabileceği herhangi bir yasal mekanizma söz konusu değil. Bu nedenle vicdani ret deklarasyonları şimdiye kadar kamuoyuna açık basın açıklamaları şeklinde gerçekleşti. Halen birçok kişi Vicdani Ret Derneğinin düzenlediği etkinliklerde veya sadece vicdani ret açıklamaları için düzenlenen basın toplantıları/basın açıklamalarında vicdani retlerini deklare etmektedirler.
Siz de isterseniz, derneğimizle iletişime geçerek vicdani ret deklarasyonu için fikir alabilirsiniz. Vicdani ret metninizi derneğin düzenlediği etkinliklerde okuyarak ilan edebilir veya dernek aracılığıyla ayrıca bir basın açıklaması/toplantısı düzenleyerek duyurabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde bir basın açıklaması-etkinlik yapma şansınız varsa bulunduğunuz yerden de açıklamanızı yapabilir, metninizi derneğe göndererek siteye konulmasını ve adınızın da vicdani retçiler listesine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer açıklamanızı bizzat okuyarak ilan etme imkanınız yoksa, açıklamanızı derneğe göndererek yapılacak etkinliklerde sizin adınıza okunmasını talep edebilirsiniz.
Derneğe üye olmak ve destek olmak için [email protected] adresine veya [email protected] adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz.
2- Bunu yanında, vicdani ret itirazınız nedeniyle usulen başvurabileceğiniz bazı kurumlar var. Bunlar, ilk etapta Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeralma Daire Başkanlığı, Askeralma Şube Başkanlığı ve Askerlik Şubenizdir. Yazının sonunda bulabileceğiniz dilekçeyi kendinize göre doldurarak bu kurumlara bizzat giderek veya iadeli taahhütlü posta yoluyla verebilirsiniz.
Bizzat askerlik şubesi aracılığıyla başvuru yaptığınızda o belgenin bir fotokopisi üzerine evrak numarası ve tarihi yazılarak alındı yapılır. Böylece resmi başvuru yaptığınıza ilişkin belgeniz olur. Öte yandan bu kurumlardan size verilecek cevaplar ileride yapacağınız itiraz ve başvurularda elinizde bir ispat aracı olarak kullanılabilir.
3- Buna ek olarak asker kaçağı olmanızdan dolayı hakkınızda yakalama çıkarılması nedeniyle uğradığınız hak ihlalleri ile ilgili olarak da aşağıdaki kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Hangi kuruma ne şekilde başvurulabileceği ilgili linklerde yer almaktadır.
– TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na (http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhaklari/basvuru.htm )
– Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na ( http://www.tihk.gov.tr/tr/basvuru )
– Kamu Başdenetçiliği’ne (Ombudsmanlık) ( http://www.ombudsman.gov.tr/content_detail-352-625-basvuru-formu.html )
Yine illerde Valiliğe bağlı, İlçelerde ise Kaymakanlığa bağlı İnsan Hakları Kurulları bulunmaktadır. Buralara da başvuru yapabilirsiniz.
Bu kurumlar doğrudan mağduriyetinizi gidermese dahi, yapılacak inceleme ve araştırma sonucunda yapılacak tespitler, hazırlanacak olan raporlar ve ilgili kurumlara yapacakları tavsiyeler hem bireysel olarak elinizi güçlendirecek, hem de vicdani retçilerin yararlanabileceği bir iç mekanizma oluşturulması için ilgili kurumlara baskı unsuru olacaktır.
4- Bu başvurulardan elde edeceğiniz belgelerle -vicdan-din özgürlüğünüzün, adil yargılanma özgürlüğü ve hak arama hürriyetinizin ihlal edildiğinden, yine GBT uygulaması nedeniyle seyahat özgürlüğünüzün ve kişi özgürlüğü hakkınızın ihlal edildiğinden bahisle- Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapabilirsiniz.

VicdaniRet.org