DWQA QuestionsCategory: Genel-Bunların DışındaSavaş çıksa vicdani redciler ne yapacak?
Anonymous asked 9 sene ago

evet çanakkale savaşını biliriz, hani ölmeden mezara koydular beni diye türküsü vardır. o gün bu milletten her kesim oradaydı vicdanları reddetmiyordu, edemezdide. biliyorum bazı insanlar askerliğe elverişli değildir. ama bunu farklı bir  şekilde anlatmak gerek . bu yüzden merak ediyorum bu sorunun cevabını…
askerden yeni geldim ve asıl sorun askerlik de değil askerlik sisteminde. birileri askere gitmek zorunda gerçeğini kabullendim fakat sistemi güzelleştirmek gerektiğine inandım. bu yüzden vicdani redciler değilde askerliğe gidenlerin askerlik sisteminn nasıl değişmesi gerektiği yönünde bir platformun acilen kurulması gerek. zira orayı bir kamp hayatı gibi kurgulayıp emir komuta zincirinin nasıl işlediğinin ve ne güzelliklere yol açtığının zihinlere anlatılmasından sonra eminim askere gitmeye can atacak insanlar…ve yine eminim ki o zaman kapıdan içeri girer girmez küfretmeye başlayan insanlar yerine, iyiki gelmişim özleyeceğim burayı diyecektirler …
kısaca bu durumu reddetme lüksümüz yok! çünkü dedelerimizin kanıyla alınmış bu topraklar. bu yüzden bizimde o nöbeti devralmamız gerekiyor.
Askeriyede siz doğru dürüst olunca isterse yüzbaşı size bağrıyor, kızıyor olsun, isterse binbaşı,  korkmuyorsunuz rütbece yüksek olan o komutandan. çünkü doğru olanı yaptıysanız alnınız ak vicdanınız temiz oluyor ve umursamıyorsunuz bazı şeyleri.!!  askerliği daha güzel hale getirmek gerek ve bu bilinci oluşturmak için bir platform kurulması gerek!!!
Elbette herkez için uygun değil orası. zayıf bir karaktere sahip insan çok kolay kaybolabilir cinnet geçirebilir. ama diyorum ya sistemi güzelleştirmek için askerlik yapanların yüzde doksan dokuzu hiçbirşey yapmıyor ben yapacağımı söylemiştim ve ilk işim buraya bunları yazmak!

3 Answers
Anonymous answered 9 sene ago

bu konuda bu adresten bana yazabilirsiniz

Anonymous answered 9 sene ago

Buraya bunları yazarak gerçekten askerlik sistemini düzeltmek için çok büyük bir adım atmış oldunuz. Nitekim yazdıklarınız gözlerimizi yaşarttı ve kendimizi en yakın askerlik şubesine atarak “atalarımızın ve onların “düşmanlarının” kanlarıyla sulanmış bu topraklara biz de kanımızı dökmek isteriz” diye başvuru yaptık. Gerçi ordaki komutan “bu ne canhıraşlık lan avradını öptüğümün evladı” diyerek tekme tokat daldı ama olsun, her şey vatan için.
Şaka bir yana, vicdani retçiler, askerlik sistemine veya ordunun işleyişine ilişkin sorunlardan dolayı değil, orduların varoluşuna karşı olduğu için reddederler. Bu, kişinin dini inancından, vicdani kanaatlerinden veya politik görüşlerinden kaynaklanan bir kanaat veya inanç olabilir. En başta bunu anlamak gerekir. Nasıl ki bir müslümanı domuz eti yemeye, istavroz çıkarmaya vs zorlayamıyorsak, bir vicdani retçiyi de üniforma giymeye, silah tutmaya zorlayamayız. Bu esasen bu kadar basittir.
Sanli vicdani retçiler keyfin düşkün olduğu için ya da korkak olduğu için vs askerliği reddediyorlar diye düşünmek konu hakkında bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Konuyu anlamak için öncelikle “insan hakları” terimini google araştırın. Sonra da “din ve vicdan özgürlüğü” terimini araştırın. En son “vicdani ret hakkı”na bir göz atın.
Yazmadan önce biraz okumakta fayda var vesselam. Sevgiler. Bir dost

Anonymous answered 9 sene ago

askerden yeni geldim hiç de gözünde büyütecek birşey olmadığı belirtmek isterim! vicdanı olmayan insanların vicdanlarını reddettikleri yer burası! birde alay etmiş “bir dost” arkadaş de ki herkes askerlik yapamaz eyvallah, ordular olmasın silahlar kullanılmasın demek ne demek? savaş çıksa senin kıçını kim kurtaracak? vicdanını o zaman görecem seni vicdansız herif.!
ben isteyen gitmesin den yanayım ama bizim ülkede işler yavaş ilerler buda gerçek. vicdani reddin dayandığı temellerin karşılığı emin olun ki bu değil yani herkez reddetse kim savunacak vatanı saçma sapan bir dernek amk isminde yanlışlık var!!!

VicdaniRet.org