DWQA QuestionsCategory: Vicdani Ret hakkında genel bilgiVicdani Reddimi açıklamam durumumda hukuki süreç
Anonymous asked 9 sene ago

Merhaba, üniversite öğrencisiyim. İleri de askerlik konusunda vicdani red yapacağım. Vicdani reddimi açıklamam durumumda devletin bana vereceği ceza nedir? Tutukluluk süreci geçirir miyim?

1 Answers
Anonymous answered 9 sene ago

Merhaba, Vicdani ret açıklamak doğrudan ceza verilmesine neden olmaz. Açıklama, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilir. 
Ancak açıkladıktan sonra doğal olarak askerlikle ilgili hiçbir işlem yapmayacağınız için yani yoklama kaçağı ya da bakaya durumuna düşeceğiniz için hakkınızda yakalama emri çıkarılır. İlk yakalanmada idari para cezası verilir. Para cezasının miktarı yakalanana kadar geçen süreye göre değişir. Örneğin 2013 yılı tarifesi şu şekildedir: http://www.aksam.com.tr/siyaset/iste-asker-kacagi-ceza-tarifesi/haber-256731
İdari para cezası kesinleştikten sonra (yine aynı durum devam edeceği için yakalama emri devam eder) tekrar yakalandığınızda bu kez hakkınızda ceza davası açılır. Tutuklama olmaz. Ancak dava sonunda 4 ay hapis cezası verilebilir. Bu ceza para cezasına çevrilir veya ertelenir ya da hükmün açıklanmasının ertelenmesi kararı verilir. Yani kısa vadede cezaevine girmezsiniz.

VicdaniRet.org