Anonymous asked 8 sene ago

Merhaba yaklaşık 2 senedir bakaya durumdayım. Yüksek lisansa başlamak ve tecil hakkım varsa kullanmak istiyorum. Ancak hem duyduğuma göre okula bir şekilde kayıt olsam bile tecil işlemi bakaya kaldıktan sonra mümkün olmuyormuş. Tabi bu bilgiye güvenemedim ve buraya danışmak istedim. 1- Bakaya iken üniversitenin benden istediği durum belgesini nasıl alacağım? Sonuçta bakaya belgesi ile üniversite beni kabul etmeyecek. 2- Üniversite kabul etti ve ders seçimi yaptım. Sonra askerlik şubesi bakayalığımı kaldırıp beni tecil edecek mi?
Cevap verirseniz çok sevinirim çünkü kurumlara sizden alacağım bilgiler ile başvurmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler. 

2 Answers
Anonymous answered 6 sene ago

Lisans öğrenimimden sonra ailemin de ısrarı ile askerlik işlerimi başlattım sonrasında yerim belli olup son aşamaya geldiğinde tecilimi yaptırdım.Tecilim 2016/ Ağustos ayında bitti ve askere gitmem gerekiyordu gitmedim.İş yerine evrak geldi Bahar dönemi bir yüksek lisans programına yazılmayı planlıyordum bakaya durumumu kaldırmak idari para cezasını ödeyip bir sonraki celp dönemine kadar durum belgesi alıp kayıt yaptıracaktım ki daha önceden sıralamam ve yerim belli olduğu için bu haktan faydalanamayacağım sistem de bakaya değil direkt kaçak olarak gözüktüğümü teslim olmam gerektiğini söylediler. Böyle bir şey mümkün mü çok zor durumdayım iş yerine evrak götüremediğim için iş akdim de sonlanacak daha önce okuduklarımda bu durum ile karşılaşan kimsenin yazısını görmedim.

Anonymous answered 6 sene ago

#1 dostum tecilin ağustosta bitiyorsa ağustosta gitmiyorsun ki? sanırım kasımda gidiyorsun. normal koşullarda tecilin bitmesine yakın veya bittikten az süre sonra kendin askeriyeye gidip işlem yaptırman gerekiyor. yüksek lisansa da malesef tecil hakkın devam ederken kayıt olabiliyorsun ki anladığım kadarıyla o süreyi kaçırmışsın. yerin belli olduğu için bu bulunduğun durum mümkün olabilir çünkü normalde insanlar askerlik işlemlerini hiç başlatmıyorlar ve yoklama kaçağı oluyorlar, bu biraz daha farklı bir şey. sen işlemlerini başlattığın için bu mümkün olmayabilir. böyle dediler dediklerin kim? askeriye mi okul mu? bazen farklı şeyler söyleyebiliyorlar ama en doğrusunu ikamet ettiğin yerin askerlik şubesi bilir.
önereibleceğim başka yöntemler: dava açabilirsin ama sonucu garanti değil. vicdani ret yolunu da tercih edebilirsin ama o da muğlak ve sıkıntılı bir süreç. gerçi vicdani ret ile basına yansıyan insanlar genelde askerliğini yapmıyorlar ve sorun olmuyor. pembe tezkere almayı deneyebilirsin. veya alt tarafı beş buçuk ay gidip yapabilirsin. veya uzun dönem rahat ve maaşlı olarak da yapabilirsin. bunlar dışında önerim pek yok. dediğim gibi askeriye en doğrusunu bilir. biraz anormal bir durumda olduğun için gidip onlara sor derim.

VicdaniRet.org